Dušičky, sobota, asi 18.00, zástupy ľudí v areáli krematória. Tma, svetielka blikocú na svahu. Na lúke pod ním hlučný traktor so zberačom lístia pracuje ako o život. Šťastie majú tí, ktorí môžu spomínať na svojich blízkych na druhom konci areálu.
Dušičky, nedeľa, asi 12.00, zástupy ľudí na Cintoríne Ružinov. Po lúke pozdĺž príchodovej cesty sa opäť preháňa zberač lístia. Všetci návštevníci ho dobre vidia a ešte lepšie počujú.
V Ružinove od jari zo zeme trčia vodovodné holé rúrky s ventilom na konci. Nie je tu ani odvod vody, ani zberná nádoba, prebytočná voda steká na zem. Pozostalí (väčšinou staršie panie) si nemajú kam položiť fľašu, tašku, stoja v blate. V niektorých sektoroch voda vôbec nie je.
V Ružinove od jari sľubujú, že to dajú do Dušičiek do poriadku. Teraz mi povedali, že na to nie sú peniaze.
Vážený správca cintorínov,
zrejme práce v najpietnejších dňoch mali byť ukážkou, čo všetko pre klientov robíte. Ako sa zodpovedne staráte. Vo mne to, bohužiaľ, vzbudilo opačný dojem. Že mrháte našimi peniazmi na nadčasovú prácu. Že tá práca sa dá lepšie spraviť v pracovný deň. A že tie peniaze by sa mali použiť na tie najzákladnejšie veci.
Vladimír Odehnal
Stanovisko k listu zaslali z pohrebníctva Marianum
Pohrebníctvo mesta Bratislavy spravuje na území hlavného mesta 21 cintorínov a krematórium s urnovým hájom. Organizácia sa dôkladne pripravovala na Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých, ktoré sú celoročným vyvrcholením nášho snaženia.
Opadnuté lístie je síce symbolom jesene, ale kopy lístia na cintorínoch pôsobia tak, ako keby nebolo upratané. Davy návštevníkov lístie rozšliapu, vlhké sa lepí na topánky a starší ľudia sa na ňom šmýkajú ako na ľade. Preto naši pracovníci, ktorí, mimochodom, vykonávali povinné celodenné požiarne hliadky na všetkých cintorínoch, denne čistili všetky chodníky od napadaného lístia, vyvážali tony cintorínskeho odpadu a čistili odpadkové koše.
Sobota 30. októbra ešte nebola sviatočným dňom. Čistenie chodníkov prebiehalo v ostatných dňoch len v dopoludňajších hodinách, nakoľko neskôr sa cintoríny naplnili návštevníkmi tak, že sa dalo len ťažko prejsť pešo.
V roku 2004 organizácia Marianum vykonala na Cintoríne Ružinov kompletnú rekonštrukciu rozvodu vody v celkovej hodnote 1,14 mil. Sk. Pôvodný rozvod bol fyzicky zastaralý, dochádzalo k jeho častým poruchám a následným kratším či dlhším odstávkam.
Vybudovanie tzv. studničiek, ktoré by uľahčili prístup k vode, bolo podmienené návrhom projektanta cintorína. V súčasnosti návrh existuje a postupne sa vyrábajú formy na ich realizáciu. S poľutovaním musíme konštatovať, že do tohoročných sviatkov sa nám nepodarilo studničky nainštalovať. Veríme však, že ihneď v jarných mesiacoch Cintorín Ružinov privíta návštevníkov už bez tohto nedostatku.
Soňa Blažejová, námestníčka riaditeľa