Jednou z príčin obáv je fakt, že prítomnosť súkromnej firmy medzi akcionármi by výrazne ovplyvnila finančnú spoluúčasť vodárenskej spoločnosti pri čerpaní financií zo štrukturálnych fondov EÚ. Potvrdil to hovorca primátora Milan Vajda s tým, že vyššiu spoluúčasť by musela spoločnosť pokryť z verejných financií. "Okrem toho nie je v záujme mesta, aby medzi akcionárov prenikol tretí subjekt, lebo aj niekoľkopercentná majetková účasť by ho oprávňovala zvolávať orgány spoločnosti a blokovať niektoré rozhodnutia," povedal Vajda.
Firma, ktorá by podľa našich informácií prichádzala do úvahy, je spoločnosť J&T, známa širokým spektrom investičných aktivít. "Ide o veľký biznis a nehovorím, že naša spoločnosť nemá záujem," povedal hovorca J&T Maroš Sýkora. Podľa neho však nemá zmysel ísť proti majoritnému akcionárovi, ktorý svoj podiel nemieni predať a ktorý má navyše predkupné právo na ostatné akcie.
Podozrenie o tom, že niektorí drobní akcionári chcú predať svoje akcie a má ich skupovať konkrétna firma, sa objavilo pred niekoľkými týždňami. Problém je v tom, že mesto síce predkupné právo má, ale nemusí ho stihnúť využiť - jednak preto, lebo 20-dňová lehota je na prijatie rozhodnutia mestskými orgánmi krátka, a jednak preto, lebo sa o chystanom odpredaji vôbec nemusí dozvedieť. Podľa stanov vodárenskej spoločnosti totiž drobný akcionár nemusí oznámiť svoj úmysel majoritnému akcionárovi, stačí, aby ho deklaroval formou riadkovej inzercie v regionálnej tlači.
Ako povedala hovorkyňa vodárenskej spoločnosti Jana Štulajterová, 12. decembra bude mimoriadne valné zhromaždenie, na ktorom sa rozhodne, ako sa zmenia stanovy. Štulajterová však ešte nevedela povedať, či pôjde o predĺženie lehoty opcie, alebo o zakotvenie ohlasovacej povinnosti voči hlavnému akcionárovi.
(lin)
Bratislavská vodárenská spoločnosť zásobuje Bratislavu a jej okolie pitnou vodou a stará sa o kanalizáciu a vodovody. Ide o ziskovú spoločnosť, ktorá vznikla v rámci transformácie štátnych vodární a kanalizácií. Hlavné mesto sa stalo majoritným akcionárom v apríli 2003, keď sa naň previedlo 59,29 percenta akcií z Fondu národného majetku.