Dnes na Dňoch iberoamerického filmu premietnu aj mexickú snímku Svätučkí (Santitos) režiséra Alejandra Springalla. FOTO - ARCHÍV
Dni iberoamerického filmu, ktoré trvajú ešte do štvrtka, približujú divákom kultúru španielsky hovoriacich krajín. Každý deň počas štyroch dní sa predstavujú dva filmy zo šiestich hispánskych krajín - Bolívie, Kolumbie, Mexika, Paraguaja, Španielska a Venezuely. O prvom ročníku tejto akcie hovorí organizátorka DIANA PATRICIA VARELA CANO z Asociácie priateľov španielsky hovoriacich krajín Mozaika.
Prečo latinskoamerické filmy ľudí tak priťahujú?
"Sú naozaj veľmi populárne. Divákov zrejme priťahujú preto, že reprezentujú inú kultúru, rozoberajú problémy, ktorými žijú mestečká a dediny v Latinskej Amerike. Sú obľúbené aj pre jazyk. Ako profesorka španielčiny môžem povedať, že tento jazyk nachádza čoraz viac obdivovateľov."
Aké rozdiely vidíte medzi dielami z Kolumbie, Venezuely či Paraguaja?
"Ja si nemyslím, že by medzi premietanými filmami zo šiestich krajín boli nejaké veľké rozdiely. Filmy z celého sveta sa predsa snažia divákovi priblížiť kúsok zo svojej kultúry, uviesť ho do iného prostredia. Tvorcovia chcú v podstate ukázať niečo z krajín, kde svoje snímky vyrábali."
Aký film by ste odporučili našim čitateľom?
"Zaujal ma venezuelský film Nahý s pomarančmi, historické dielo o vojne, ktorým sa prepletá viera v rôzne amulety a povery. Ľudia v Latinskej Amerike sú totiž veľmi poverčiví. Pred štyrmi rokmi som tiež videla kolumbijskú Stratégiu slimáka a bola som milo prekvapená. Hovorí o tom, že ľudia, ktorí sa z nejakého dôvodu ocitnú v zlej situácii, sa dokážu spojiť, aby bránili svoje práva. Je to veľmi milý a poučný film."
Chceli by ste z tejto akcie urobiť dlhodobú tradíciu?
"Veľmi by sa mi to páčilo. A okrem Bratislavy by sme Dni iberoamerického filmu radi premiestnili aj do iných slovenských miest. Chceli by sme sem tiež postupne pozvať nejakých spisovateľov či zorganizovať konferencie, aby Slováci viac spoznali krajiny Latinskej Ameriky."
MARÍNA DOBOŠOVÁ