Po prestávke sa od uplynulého piatka opäť môže na jazerách a rybníkoch loviť kapor. Na snímk štrkovisko Rohlík v Ružinove.
FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
Zmena štatútu mesta, ktorú si vyžiadala nová legislatíva o pôsobnosti obcí v oblasti ochrany prírody, platí od 1. novembra. Podľa nového štatútu sa mesto vyjadruje k povoleniu na výrub drevín, eviduje pozemky vhodné na náhradnú výsadbu na území, ktoré spravuje, a môže vydať nariadenie o ochrane stromov, ktoré sú súčasťou verejnej zelene. Ostatné konkrétne úlohy plnia mestské časti. Zmenu štatútu schválilo posledné mestské zastupiteľstvo.
Rozporuplné reakcie vyvolal bod, podľa ktorého majú mestské časti obstarávať dokument miestneho systému ekologickej stability a dokument starostlivosti o dreviny. "Jeden takýto dokument stojí mestskú časť aj šesť miliónov korún," povedal poslanec a člen Strany zelených na Slovensku Dušan Hruška.
Podľa Pavla Baxu z KDH mestský rozpočet takúto položku za každú mestskú časť neunesie. Z viacerých úst zaznelo, že mesto má zastávať koordinačnú a mestské časti výkonnú funkciu. Primátor Ďurkovský doplnil, že bude iniciovať výberové konanie na post mestského záhradníka.
Mestská časť podľa štatútu označuje stromy určené na výrub a môže aj zastaviť výrub, obmedziť ho či zakázať, ak je v rozpore so zákonom. Ak dôjde k výrubu bez povolenia, mestská časť uloží vinníkovi pokutu. V súhlase na výrub ukladá mestská časť náhradnú výsadbu alebo finančnú náhradu. Podiel z výnosu z tejto náhrady sa delí v pomere 35 percent pre mesto a 65 percent pre mestskú časť. S delením nesúhlasili Vajnory, Karlova Ves, Devín a Podunajské Biskupice, ich pripomienky k návrhu však neboli akceptované.
Napokon mestské časti môžu nariadiť vlastníkovi pozemku, aby dal ozdraviť chorý strom, či rozhodnúť o výrube. Ďalej dávajú súhlas na výrub drevín v určitých prípadoch a pri preprave dreva môžu žiadať od prepravcu doklad o pôvode dreva. LINDA VASIĽOVÁ