Najstaršou stavbou vo Vajnoroch je Kostol Sedembolestnej Panny Márie postavený v 13. storočí.
zónu a najmä existujúcu typickú zástavbu tak, aby sa zvýraznil jej historizujúci charakter. Zvláštnou požiadavkou bolo zakomponovanie legendy o vajnorskom drakovi. Účastníci súťaže mali riešiť dopravu, zeleň, drobnú architektúru a osvetlenie.
Historické jadro Vajnôr sa stalo pamiatkovo chránenou zónou po zmene režimu. Podľa údajov pamiatkarov sa tu síce v minulosti vyskytli nevhodné úpravy pôvodných domov, no aj tak má zóna dostatok zachovaných hodnôt. Najstaršou stavbou vo Vajnoroch je Kostol Sedembolestnej Panny Márie postavený v rokoch 1270 - 1278. Sanktuárium kostola nástennými maľbami vyzdobili vajnorské ženy.
Najznámejšia je kultúrna pamiatka Vajnorský ľudový dom. Vlastní ho mesto, ale v roku 2002 ho zverilo miestnej samospráve, ktorá na jeho záchranu zorganizovala verejnú zbierku. Ako informovala starostka Zemanová, koncom októbra tu otvorili ľudovú dielňu v rámci projektu Aktívna politika trhu práce, ktorý sa zameriava na zachovanie kultúrneho dedičstva obce. Nezamestnaní a matky na materskej dovolenke sa tu učia tradičné vajnorské techniky maľby, výšivky a výrobu keramiky. Cieľom projektu s podporou EÚ je pomoc rizikovým skupinám obyvateľstva.
Ľudový dom sa v minulosti využíval ako expozícia mestského múzea. Pochádza zo začiatku 19. storočia a je ukážkou tradičnej zástavby vo vinohradníckych radových dedinách. Pre tieto dediny je typické pozdĺžne delenie parciel s domami otočenými od ulice k viniciam, následkom čoho vznikali dlhé dvory. V nevyhovujúcom stave je aj historická budova radnice z roku 1946, kde zateká cez strechu a kúrenie je v kritickom stave - o finančnú podporu na opravu stavby požiadala mestská časť EÚ.
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Najznámejšou kultúrnou pamiatkou obce je Vajnorský ľudový dom zo začiatku 19. storočia.