Keďže školstvo je jednou zo služieb pre bývajúcich, využili sme tento mimorozpočtový fond," povedala vedúca ekonomického úseku miestneho úradu Anna Lašánová.
Keď poslanci schvaľovali pôvodný rozpočet mestskej časti na rok 2004, počítalo sa so štátnou decentralizačnou dotáciou pre školy vo výške vyše 134 miliónov. Skutočná výška dotácie však nakoniec bola o vyše šesť miliónov nižšia. Pritom je možné, že ju ministerstvo školstva v novembri ešte prehodnotí v neprospech Starého Mesta, v tomto školskom roku totiž na základné školy nastúpilo o 250 žiakov menej ako vlani.
Budovy školských zariadení sú v priemere oveľa staršie ako kdekoľvek v meste a mnohé sú takmer v havarijnom stave. Na Jesenského je nevyhovujúce plynové vedenie, chcú tu odstaviť jedáleň, na Grösslingovej prasklo vodovodné potrubie a vytopilo dve triedy, na Kuzmányho padajú zo strechy škridly, na Mudroňovej majú upchatú kanalizáciu.
Poslanci menili rozpočet už tretíkrát tento rok. Okrem škôl pridali ešte šesť miliónov na údržbu ciest a čistenie komunikácií poriadkovej organizácii VEPOS. "Dalo sa to očakávať, už dávno sme upozorňovali, že prostriedky, ktoré sme pôvodne dostali, naozaj na plnohodnotné plnenie našich povinností nestačia," povedal riaditeľ VEPOS-u Jozef Cepek.
Takmer tri milióny pridali poslanci na chod miestneho úradu, naopak, sedemstotisíc sa podarilo ušetriť Staromestským novinám. Aby mohli pokryť bežné výdavky, museli poslanci ubrať z kapitálových príjmov. Nie je to štandardné, obyčajne totiž kapitálové príjmy pokrývajú kapitálové výdavky a o bežné výdavky sa starajú bežné príjmy.