né, lebo čas nemôžeme zastaviť. Fotografujem teda aj preto, lebo rada zastavujem čas," vyznáva sa poslucháčka štvrtého ročníka Institutu tvůrčí fotografie na Slezskej univerzite v Opave Silvia Poláková (na snímke).
Pre štúdium fotografie sa po gymnáziu rozhodla náhodou. "Motivoval ma k tomu pán Vladimír Vorobjov, ktorý viedol kurz pre amatérov v jednej bratislavskej galérii. Pôvodne som s ním chcela iba konzultovať svoje zábery, ale on sa ma vážne opýtal, či sa pripravujem na prijímačky. Vtedy som o tejto možnosti začala uvažovať intenzívnejšie," vybavuje si 21-ročná Bratislavčanka, ktorú okolnosti zaviali až do Čiech.
Nádejná fotografka skúsila šťastie na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení, kde ju neprijali. Talentovkami prešla bez problémov, ale paradoxne stroskotala na skúške z francúzskeho jazyka. "A pritom som v tom čase mala v rukách certifikát z francúzštiny, ktorý platí vo všetkých frankofónnych krajinách," nechápe dôvod neúspechu Silvia. "V Opave ma vybrali spomedzi množstva uchádzačov a teraz som rada, že študujem v Čechách. Máme tam viac ako dvadsať pedagógov a študujeme všetky druhy fotografie," hovorí.
Svoj prvý fotoaparát dostala na šestnáste narodeniny. Parížsky model jej verne slúži dodnes. Odskúšala ho hneď v meste nad Seinou na brazílskom profesorovi fotografie, s ktorým sa zoznámila vo výťahu.
Talentovaná umelkyňa na verejnosti debutovala v roku 1999 výstavou Dokumenty Paríž '99 v galérii Michalský dvor. Práve vtedy sa začala tradícia spoločných výstav s otcom Štefanom Polákom, ktorý je uznávaným akademickým maliarom. Na začiatku každej vernisáže zalakujú jeden obraz. "Slovo vernisáž má francúzsky pôvod a znamená lak. Vernisáž pôvodne označovala lakovanie obrazov a my sme sa takto chceli priblížiť k jej prvotnému významu," vysvetľuje.
Diela umelkyne, ktorá vystupuje aj pod menom Silvi Polak, mali návštevníci možnosť obdivovať aj v brnianskom divadle Bolka Polívku. Pred rokom vystavovala portréty umelcov v Pálfyho paláci a zatiaľ posledná výstava bola vo Francúzskom inštitúte.
Umelkyňa, ktorá sa v súčasnosti nachádza na mesačnom štipendijnom pobyte v Paríži, kde fotografuje portréty svetových umelcov, sa koncom mesiaca vracia domov. Vo Francúzskom inštitúte bude krstiť knihu poviedok Žena v koberci od Jozefa Kollára, ktorú ilustrujú jej snímky. V úlohe krstnej mamy sa predstaví francúzska spisovateľka Anna Gavalda.
"Najväčšie vzrušenie cítim pri fotografovaní portrétov, keď sa mi čo najviac podarí zblížiť sa s portrétovaným. Baví ma spoznávať ľudí a odhaľovať ich čaro a kúzlo, ich energiu, dušu. Ja som v tom momente vlastne ich zrkadlom," hovorí Silvia Poláková.
MARÍNA DOBOŠOVÁ