SME

Sociálne zariadenia chcú viac peňazí

Občianske združenia, ktoré sú prevádzkovateľmi jednotlivých sociálnych zariadení, žiadajú tento rok dvojnásobok finančných prostriedkov, ako žiadali pred rokom. Minulý rok si asi 90 zariadení žiadalo dokopy vyše 80 miliónov, tento rok vyše 150. Župan ...

Občianske združenia, ktoré sú prevádzkovateľmi jednotlivých sociálnych zariadení, žiadajú tento rok dvojnásobok finančných prostriedkov, ako žiadali pred rokom. Minulý rok si asi 90 zariadení žiadalo dokopy vyše 80 miliónov, tento rok vyše 150. Župan Bratislavského kraja Ľubo Roman sa včera stretol so zástupcami SocioFóra. Stretnutie iniciovali zástupcovia kraja, pretože po prechode na fiškálnu decentralizáciu bude kraj hospodáriť s vlastnou sumou peňazí, z ktorej bude musieť prideľovať financie aj na sociálne služby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Potrebujeme pravidlá hry, aby sme mohli urobiť finančný plán," vysvetľoval župan. Požiadavky občianskych združení sú podľa Štefana Jaška, vedúceho oddelenia sociálnych vecí kraja, premrštené. Podľa župana chýba kľúč, podľa ktorého by vyhodnotili jednotlivé zariadenia - ich efektívnosť a potrebnosť. "Aby sme nerozširovali, ale skôr skvalitňovali služby a aby tu nevznikali zariadenia, ktoré nepotrebujeme."

Za problém považuje aj to, že licencie zariadeniam udeľuje ministerstvo práce a sociálnych vecí a rodiny a kraj musí jeho rozhodnutie akceptovať a platiť ich. Županovi oponovala Helena Woleková zo SocioFóra a poslankyňa BSK Mária Demeterová, ktoré argumentovali tým, že zo zákona je kraj povinný poskytnúť príspevok len zariadeniu, ktoré má licenciu a zároveň poskytuje službu, ktorá je v kraji nedostatková. "Nemusíte teda akceptovať požiadavky každého zariadenia s licenciou, ale na základe analýzy musíte vedieť, či je jeho služba potrebná, alebo nie," povedala Woleková.

SkryťVypnúť reklamu

Každý kraj si môže zadefinovať svoje potreby v jednotlivých sociálnych oblastiach. Tými sú sociálne poradenstvo a prevencia, krízová intervencia, ktorá zahŕňa útulky a krízové centrá, a dlhodobá sociálna starostlivosť, ktorú poskytujú jednotlivé domovy a centrá.

V Bratislavskom kraji je 37 organizácií, ktoré poskytujú poradenstvo a 40 percent peňazí určených na sociálne služby bolo pridelených minulý rok práve im. "Nechcel by som, aby sme napríklad minuli peniaze na poradenstvo na úkor živých služieb," povedal Ľubo Roman. Podľa Wolekovej je však problém v tom, že kraj nemá kontrolu efektívnosti a výkonov jednotlivých poradenstiev.

SocioFórum sa už dva roky snaží o to, aby ministerstvo sociálnych vecí prijalo nový zákon, ktorý určí záväzné štandardy týkajúce sa sociálnych služieb. Kritizuje, že kraj nemá prehľad o tom, ktoré zariadenia poskytujú kvalitné služby a ktoré nie. "Začnite revíziou u poskytovateľov služieb z hľadiska súčasných pravidiel. Štatistika ministerstva hovorí o tom, že v zariadeniach je v súčasnosti 30 percent klientov, ktorí ich starostlivosť nepotrebujú," vysvetľovala Woleková.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupcovia SocioFóra a BSK sa zatiaľ dohodli, že sa pokúsia určiť si vlastné pravidlá, štandardy a normy na poskytovanie jednotlivých typov sociálnych služieb. "Tie potom prijmeme ako všeobecnozáväzné nariadenie kraja a spolu podľa nich vyhodnotíme kvalitu služieb jednotlivých zariadení," povedal Roman. Prvým krokom má byť pracovné stretnutie, na ktorom by mali spoločne vyhodnocovať poskytovateľov služieb poradenstva a prevencie.

JANA PARKROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 240
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 062
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 079
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 777
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 197
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 575
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu