elé prípady, ale o istý trend. Podľa neho je za tým konkrétna firma, ktorá sa usiluje získať podiel vo vodárenskej spoločnosti.
Bratislava sa stala majoritným akcionárom Bratislavskej vodárenskej spoločnosti v apríli 2003, keď sa na ňu previedlo 59,29 percenta akcií z Fondu národného majetku. Ďalšie akcie sa rozdelili medzi približne 140 miest a obcí v Bratislavskom kraji. Títo akcionári na doterajších valných zhromaždeniach spoločnosti trvali na tom, aby boli akcionármi len mestá a obce, o vstup strategického investora neprejavili záujem. V posledných týždňoch však údajne niektoré mestské a obecné zastupiteľstvá poverili vedenie samospráv odpredaním akcií. Skupovať by ich mali potom záujemcovia v prospech konkrétnej firmy.
"Pre mesto je dôležité, aby mohlo zareagovať v prípade, že sa začne s odpredajom," povedal Vajda. V súčasnosti stanovy vodárenskej spoločnosti hovoria, že mesto má síce predkupné právo, ale musí si ho uplatniť 20. deň od dňa zverejnenia ponuky na predaj akcií, čo je krátka lehota. Mesto je oproti súkromnej spoločnosti v nevýhode - je nepružné, lebo o takejto kúpe by muselo rozhodnúť viacero mestských orgánov. Preto si chce zabezpečiť opčné právo na akcie drobných akcionárov - zámer ako mimoriadny bod rokovania schválilo minulý týždeň mestské zastupiteľstvo.
Mesto ani ostatní akcionári sa však vôbec nemusia dozvedieť, že nejaké akcie vodárenskej spoločnosti nejaká obec predáva. Ako povedala hovorkyňa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Jana Štulajterová, vedenie spoločnosti sleduje regionálnu tlač, či sa tam neobjavia oznamy o odpredaji. O situácii bude rokovať mimoriadne valné zhromaždenie koncom novembra.