Vo výbehu, z ktorého už druhý raz utiekol dvojročný samec kapibary, ostalo osem jeho "súkmeňovcov". FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Zo zoologickej záhrady koncom minulého týždňa už druhý raz utiekol dvojročný samec kapibary. Po prvom úteku, keď kapibara ušla dierou v pletive ohrady a strávila mimo klietky tri októbrové týždne, z nej opäť unikla po necelých desiatich dňoch. "Neviem, ako sa jej podarilo ujsť tentoraz. Okolo výbehu, kde je v súčasnosti ďalších osem kapibar, sme po jej návrate zdvojili pletivo plota a pribudol aj elektrický ohradník," hovorí riaditeľka zoo Miloslava Šavelová. Podľa nej možno kapibaru vyháňa do sveta stavebný ruch a hluk, pretože v susedstve výbehu sa v súčasnosti stavia nový pavilón pre šelmy. "Kapibara ušla v piatok a odvtedy sme prehľadali okolie zoologickej záhrady až k Dunaju a k Vydrici, ale samčeka sme nenašli." Kapibary sú vodné živočíchy, preto zamestnanci zoo predpokladajú, že samček sa bude zdržiavať v blízkosti vody. Po prvom úteku kapibaru našli pri Dunaji a chytili ju pred Slovenskou národnou galériou. Keďže ináč mierumilovné kapibary sa pri ohrození vedia pomerne účinne brániť, odchytenie do siete nakoniec pracovníci zoo zavrhli a zviera uspali.
Na otázku, či sa o zviera nebojí, riaditeľka odpovedala, že zviera je na chladné počasie zvyknuté. Kapibary žijú prakticky celý rok vonku, v najchladnejších týždňoch im vykurujú podlahu. "Ak jej neublížia ľudia alebo ju nezrazí auto, potravy si ešte nájde tento bylinožravec dosť," dodala riaditeľka. Podľa jej slov má zoo 24 hodín denne pripravené auto, ktoré vyrazí okamžite na miesto, kde by pohyb kapibary ľudia zaregistrovali. "Ak by ju ľudia niekde videli, prosíme ich, aby nás kontaktovali na číslach 0905 972 701 alebo 65 42 28 48."
Kapibara je najväčší hlodavec na svete, môže dorásť až do veľkosti prasaťa. Je to vodný živočích, žije v močarinách Južnej Ameriky v asi desaťčelnných rodinných spoločenstvách. Kapibary sú výborní plavci, živia sa bylinnou potravou. Ako druh sú takmer na pokraji vyhynutia, ľudia ich totiž vo veľkom lovia na mäso, tuk a kvalitné kožušiny.