SME

Lenka Procházková O veľkom cestovateľovi (rozprávka)

V súvislosti s výstavou fotografií cestovateľov Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda, ktorú môžete vidieť v budove Slovenského národného múzea a v Českom centre uverejňujeme rozprávku O veľkom cestovateľovi, ktorú spisovateľka Lenka Procházková (v súčasn

Fotografia z roku 1983 zachytáva autorku poviedky Lenku Procházkovú, jej dcéru Cecíliu, Dominika Tatarku a Miroslava Zikmunda na záhrade cestovateľovho domu v Zlíne, kde sa často stretávali slovenskí a českí disidenti. FOTO - LUDVÍK VACULÍK

osti kultúrny atašé Českej republiky na Slovensku) napísala v roku 1983 pre potešenie svojich priateľov Miroslava Zikmunda a Ludvíka Vaculíka.

Bol jeden cestovateľ. Precestoval takmer celý svet, nakukol takmer do všetkých pralesov, kúpal sa takmer vo všetkých moriach, ochutnal takmer všetko ovocie, videl takmer všetky veľké a skoro všetky malé zvieratá, zmokol takmer všetkými rôznymi dažďami, poznal takmer všetky zvyky skoro všetkých domorodcov a unikol takmer všetkým nebezpečenstvám. Všetko, čo videl, zažil a ochutnal, si nenechával len pre seba; písal o tom knižky, nakrúcal filmy a zhromažďoval trofeje, ktoré posielal do múzeí, aby si ich mohli prezrieť aj ostatní ľudia. Po návrate z každej úspešnej výpravy si vyšrafoval na veľkej mape, ktorú mal zavesenú vo svojej pracovni, územia, ktoré preskúmal. Keď práve necestoval, sedel pred svojou mapou a s potešením si uvedomoval, koľko krajín už má začiaraných a ako málo krajín mu ešte zostáva precestovať.

Medzitým trochu zostarol, ale to mu nevadilo, pretože v tom čase mu zostávalo spoznať už iba jednu krpatú krajinku na severe a vedel, že to pokojne stihne. Nebola to ani príliš vzdialená krajinka, cesta do nej by cestovateľovi trvala iba niekoľko dní autom alebo pár hodín lietadlom, a tak svoju poslednú výpravu naschvál odďaľoval, schovával si to potešenie ako hrozienkový koláčik zo svadby.

Ibaže potom nastali známe nepredvídané augustové udalosti, a keď sa ustálili, našiel cestovateľ v schránke sivý list s mnohými škaredými razítkami. Smutne si ho prečítal a pochopil, že tú neďalekú severskú krajinku už neprecestuje a že na jeho veľkej, husto začiaranej mape zostane malé biele miesto, kde nebol. To viete, že mu to prišlo strašne ľúto! Cestovateľ bol totiž aj veľký systematik a ten výsmešný biely fliačik ho dráždil. No bolo mu to ľúto najmä preto, že sa na cestovanie po tej severskej cestičke veľmi tešil, mal už všetko pripravené a naučil sa aj jazyk ľudí, čo v tej krajine žili.

Dni mu teraz pripadali zbytočne dlhé a nudné, pretože prvýkrát v živote odpočíval z donútenia, a nie podľa potreby. V tom čase sa tiež dozvedel, že jeho knižky zmizli z regálov knižníc a sú zamknuté v skriniach, aj jeho filmy sa prestali premietať a mnoho vzácnych trofejí bolo z múzeí ukradnutých a zlodeji sa nikdy nevypátrali. Pre to všetko bol cestovateľ veľmi smutný. No ani vo svojom smútku neurobil nič nenapraviteľné, nezačal piť alkohol, ako by ste si mysleli, len sa prehŕňal vo svojom súkromnom archíve, staral sa o svoje exotické rastlinky a taktiež čítal knižky, na ktoré predtým nemal čas a ktoré sa mu za tie roky jeho neprítomnosti nahromadili v knižnici.

A tak jedného dňa otvoril aj knižku veľkého spisovateľa, o ktorom síce vedel, že existuje, ale zatiaľ od neho nič nečítal. Tú jeho knižku otvoril ráno po smutných osamelých raňajkách, a keď ju zatvoril, prekvapene si všimol, že už je večer, tak veľmi sa mu páčila. Po dlhom čase sa mu dobre zaspávalo a hovoril si, že hneď na druhý deň zájde do kníhkupectva a bude chcieť ďalšie knižky od spisovateľa, ktorý ho tak potešil.

Aj tak urobil, ale v predajni kníh znova zosmutnel, keď mu predavač vysvetlil, že ten jeho spisovateľ nesmie písať (z podobných dôvodov, pre ktoré cestovateľ nesmie cestovať) a že tých niekoľko kníh, ktoré stihol predtým, už dávno zmizlo z pultov predajní a regálov knižníc a sú zamknuté v rovnakej skrini ako cestopisy veľkého cestovateľa. Predavač to hovoril pošepky a bolo na ňom vidieť, že s tým nemôže ani pri najlepšej vôli nič urobiť. Cestovateľ sa slušne poďakoval a hneď šiel na poštu, kde si z telefónneho zoznamu hlavného mesta opísal, na ktorej ulici spisovateľ býva.

Už tušíte, ako to bolo ďalej? Presne tak. Cestovateľ stručne stenograficky napísal spisovateľovi nenápadný list, ten šifrovane odpovedal a čoskoro sa obaja stretli v cestovateľovom krásnom dome. Keď si spisovateľ prezrel všetky rozvešané trofeje a exotické rastlinky, klesli mu fúzky až k brade: "Tak ty si teda všade bol," vzdychol si. "No, temer všade," opravil ho cestovateľ a zdvorilo sa ho spýtal na jeho cesty. "Ja som zase nebol temer nikde," priznal sa hrdo spisovateľ.

Po tomto úvodnom vysvetlení si sadli do kožených kresiel, vystreli nohy len v ponožkách ku kozubu a začali sa rozprávať a prestali až ráno. Potom si na chvíľočku oddýchli, ale hneď po obede hovorili ďalej. Spisovateľ sa pýtal a cestovateľ mu rozprával o všetkých krajinách, ktoré preskúmal, ukazoval mu ich na fotografiách aj na mape, a spisovateľ iba obdivne prikyvoval. Tak to šlo ďalej, až tretieho dňa navečer už nezostávalo na mape nič, len to smiešne malé miestečko na severe, tá jediná nepoznaná krajinka. "A teda, načo máš toto biele?" chcel vedieť spisovateľ. "To je Severné Trolsko. Tam som nebol. Mal som ísť, ale už to nevyšlo," vzdychol si nezmierený cestovateľ. "Á! Severné Trolsko, nuž to je jediná krajina, ktorú som videl," usmial sa potešene spisovateľ a zakrútil si fúzy okolo nosa.

Priložili do kozuba veľké poleno, naliali si z kanvice hustý čaj, spisovateľ si ešte napravil kĺzavé okuliare a začal rozprávať. Keď skončil, za oknom už svitalo. Cestovateľ vstal z kresla, podišiel ku svojej mape a dôkladne vyšrafoval to malé biele miestečko.

(1983)

Preklad - Ján Litvák

Lenka Procházková (1951) vstúpila do českej literatúry románom Ružová dáma (1980), za ktorý získala Cenu Egona Hostovského. Okrem poviedkových zbierok Přijeď ochutnat! (1982), Hlídač holubů (1984) a Zvrhlé dny (1995) napísala romány Oční kapky (1982), Smolná kniha (1989), novelu o Jánovi Masarykovi Pan ministr (1996), romaneto Šťastné úmrtí Petra Zacha (1997), rozhlasové a televízne hry a mnoho fejtónov. V samizdate vyšla jej dokumentárna kniha Jan Palach (spoluautor Jíři Lederer). V roku 1998 napísala odbornú publikáciu Zpráva Spolku Šalamoun o stavu českého soudnictví. Neskôr apokryfný román o Ješuovi z Nazaretu Beránek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 984
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 945
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 977
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 528
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 459
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 967
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 537
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 661
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 463
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 594
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 381
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 357
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu