Metro je ilúzia, o ktorej sa tu zbytočne rozpráva už vyše 30 rokov. To, čo v Bratislave chýba, je moderný rýchly električkový systém. Treba si brať príklad zo Štrasburgu - tam sú superrýchle nízkopodlažné električky, ktoré pre šetrenie miesta a uvoľnenie ciest v centre jazdia aj pod zemou a sú plne preferované v doprave. Ak je električka pred križovatkou 20 metrov, prepne sa jej smer automaticky na zelenú. Myslím, že peniaze na takúto dopravu by sa našli, ale to už by mesto konečne malo v DPB urobiť transparentný audit za účasti zahraničného konzultanta.
DANIEL ĎURIŠ
s s s
Bratislava potrebuje buď metro (v najlepšom prípade), alebo iný systém nezávislý od ciest. Okrem toho potrebuje diaľnicu okolo celého mesta - polovičný (južný) obchvat nestačí. BTW
s s s
Čaká sa na dokončenie piateho mosta, potom na rekonštrukciu Starého mosta, potom na peniaze, potom na... Rád by som vedel, akú stratu vytvorila pondelková situácia v meste. Všetci chceli - chcú stavať rýchlo a lacno. To sa nedá, a preto nikto nezačal. Metro - alebo si to volajme, ako chceme - bude musieť byť v centre pod zemou alebo vo vzduchu, ako napr. vo Wuppertali.
Do
s s s
Metro? Jednoznačne nie. Ľudia podceňujú kapacity električiek a ich schopnosť fungovať ako plnohodnotný systém verejnej dopravy. Električka ide po samostatnom úseku. Pokiaľ nedôjde k nehode na ňom, tak môže premávať bez obmedzení. Samozrejme, v stave, v akom sú koľaje dnes, nikdy nebudú spoľahlivým nosným systémom. Vybrané úseky v meste by mali električky prekonávať pod povrchom ako metro, na okrajových častiach by mali byť preferované.
ERIK ŽIAK
s s s
To, či Bratislava potrebuje metro, je úplne zbytočná otázka. Samozrejme, že potrebuje, a dokiaľ tu metro nebude, tak doprava v meste nebude nikdy v poriadku. A nepomôžu žiadne rýchloelektričky a podobné hlúposti, to všetko je iba dočasné riešenie. Keď sú peniaze na všelijaké iné nepodstatné veci, tak na metro sa musia nájsť, lebo to nie je iba vec Bratislavčanov, ale celého Slovenska.
MICHAL BESEDIČ
s s s
Problematike mestskej dopravy, a to nielen v Bratislave, sa venujem desaťročia. Metro z finančných dôvodov nestavajú ani mnohé podstatne bohatšie krajiny ako Slovensko. Mestá s metrom, pokiaľ majú rozumné vedenie, nelikvidujú električku, ale naopak, rozvíjajú ju (Praha, Amsterdam). Metro by v Bratislave tvorilo 4. druh dopravy (po električke, trolejbusoch a autobusoch). Znamenalo by to roztrieštenosť a nutnosť prestupov. Metro je nesmierne drahé. Aj 8-kilometrová trasa je len torzo. Niekoľko kilometrov električky do Petržalky by rozšírilo súčasnú sieť električiek na vyše 40 kilometrov. Električkových trás v Bratislave je len 36 km. Porovnateľné mestá Brno i menšie Ostrava majú dva- až trikrát viac kilometrov trás električiek. A v budúcnosti, ak by sa našli peniaze na jeden kilometer tunela, malo by zmysel na najkolíznejších miestach umiestniť električkovú trať pod zem. V Európe je bežné, že električka si sama nastavuje semafor na voľno, má skrátka prednosť.
MIKULÁŠ HRUBIŠKO
s s s
Riešením je prestať sa hádať o tom, či nosným systémom bude metro, električka, rýchlodráha, alebo kozmická loď a zabrániť tomu, aby trvalý nosný systém, ktorý určí stratégiu dopravy, nezmenil ďalší magistrát o 5 rokov na niečo úplné iné. A tým nosným systémom vôbec nemusí byť metro, práve naopak, napríklad dobré riešenie električkovej dopravy. Náklady sú však aj tak obrovské - na dobrý a rýchly systém by bolo ideálne rozšíriť rozchod, zabezpečiť, aby električka bola z každej časti mesta najrýchlejším spojením do centra (typický príklad, kde to teraz tak nie je, je napr. Dúbravka) a aby boli všetky križovatky riešené mimoúrovňovo, pomocou tunelov a mostov. Kým sa budú všetci stále hádať o tom, či rýchlodráha, alebo metro, alebo električka, peniaze sa budú vyhadzovať na množstvo krásnych projektov a výsledkom bude stále viac situácií ako v pondelok. cj
Niektoré príspevky treba redakčne upravovať a krátiť. Ďakujeme za pochopenie.