"Projekt metra sa pripravuje už tridsať rokov. Štát sa nikdy nehlásil k tomu, že by financoval takúto stavbu, a mesto na to nikdy nemalo. Bol som v mestskom zastupiteľstve v minulom období, viem, aké dokumentácie sa robili. Vždy sa to skončilo pri peniazoch," povedal námestník primátora pre dopravu Karol Kolada.
Ako dodal, jedna z alternatív metra predpokladala investíciu 30 miliárd, iná, ktorá mala zasahovať mimo mesto, dokonca 130 miliárd korún.
Potreba systému však nevznikla tento týždeň. Počet áut v meste sa už niekoľko rokov zvyšuje a dopravná situácia dospela do stavu, keď drobná nehoda na ktoromkoľvek z mostov či radiál ochromí dopravu v polovici mesta.
Čiastočným riešením, na ktoré už čakajú obyvatelia mesta, sú dopravné stavby, ktoré prebiehajú. Ide o piaty most cez Dunaj, ktorý má byť spojazdnený v máji budúceho roka, a o dokončenie južného obchvatu mesta, ktorého súčasťou bude tunel pod kopcom Sitina - ten by mal byť dokončený v ďalšom volebnom období v roku 2007.
Pripravuje sa budovanie koľajového systému, ktorý spojí Petržalku s centrom - predpokladá rekonštrukciu Starého mosta, vybudovanie koľajového úseku Janíkov dvor - centrum a prípojky na hlavnú železničnú stanicu a letisko.
To všetko by malo byť podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej hotové v roku 2009, čiže takisto v ďalšom volebnom období. S postupom mesta v tejto veci sa včera oboznámili aj poslanci mestského zastupiteľstva.
Dopravné stavby sú spolu s obnovou vozového parku Dopravného podniku Bratislava medzi prioritami mesta na toto volebné obdobie. Mali by prispieť k riešeniu dopravnej situácie v meste. Súčasný variant rýchloelektričky počíta s napojením Petržalky na dopravný systém cez Starý most na centrum. Na snímke hore vľavo tunel Sitiny, vpravo Starý most, dole piaty bratislavský most. FOTO - ARCHÍV
Vedenie mesta však myšlienku metra nezavrhlo. Súčasný variant rýchloelektričky je podľa Koladu dočasným riešením, aby sa napojila Petržalka cez Starý most na centrum. "Od Bosákovej po Janíkov dvor definitívne postavíme trať tak, aby v budúcnosti vyhovovala potrebám metra. Potom prejdeme mostom a napojíme sa na koľajovú dopravu v ľavej časti mesta. Keď sa nájdu peniaze, povedieme trať popod Dunaj a v strede mesta pôjdu koľaje pod zemou. Na tomto riešení sa už raz zhodlo mestské zastupiteľstvo," povedal Kolada. Podľa neho však treba urýchlene riešiť problém Petržalky.
Dopravné stavby sú spolu s obnovou vozového parku Dopravného podniku Bratislava medzi prioritami mesta na toto volebné obdobie. Mesto si zoberie na zvládnutie náročného financovania takmer štvormiliardový bankový úver, ktorý sa v poslednom čase postaral o rozporuplné reakcie. Ešte sa však majú konkretizovať priority, na ktoré sa peniaze z úveru použijú - dá sa však očakávať, že medzi nimi bude doprava.