Na Mudroňovej majú v blízkej budúcnosti pribudnúť ďalšie budovy, poslanci Starého Mesta včera schválili územný plán tejto zóny.
FOTO - ARCHÍV
Poslanci staromestského zastupiteľstva včera drvivou väčšinou schválili predložený územný plán zóny Mudroňova - juhovýchod takmer bez zmien. Územie tak má svoju reguláciu a sú jasné zásady, čo sa tu môže a čo nemôže stavať. Schváleniu predchádzala takmer dvojhodinová búrlivá diskusia. Okrem poslancov sa do nej zapojili aj obyvatelia územia z občianskeho združenia, ktorí proti prijatiu územného plánu doručili poslancom dve petície s takmer 1800 podpismi, ale aj majitelia dotknutých pozemkov so svojimi argumentmi.
Členovia združenia mali problém hlavne s tromi pozemkami - s lokalitou Napolenského vŕšku, kde sa chystá výstavba štvorpodlažného polyfunkčného objektu, s plánovanou zástavbou v strednej časti Mudroňovej a pozemkom bývalej Vodárenskej záhrady, kde by mala stáť budova pre niektoré diplomatické zastupiteľstvo.
Signatárom petície vadilo, že aj keď územný plán počíta normálne s 25-percentnou zastavanosťou pozemkov, stavebné povolenie na komplex na Napoleonskom vŕšku umožňuje investorovi zastavať až 82 percent plochy. Projekt je v súčasnosti na odvolacom konaní na ministerstve regionálneho rozvoja a výstavby. Poslanci vyšli členom petície v ústrety a znížili maximálnu mieru zastavania daného územia na 45 percent. Územný plán nemôže pôsobiť retroaktívne, ale ak by sa od súčasne plánovanej výstavby upustilo, zareguluje možnosti využitia územia do budúcnosti.
Obyvatelia takisto žiadali, aby sa znížil index zastavanosti pri ostatných dvoch spomínaných pozemkoch z navrhovaných 35 na 25 percent. Majiteľ pozemku, kde má v budúcnosti stáť ambasáda, však argumentoval odbornou štúdiou, podľa ktorej veľa okolitých domov postavených v minulých desaťročiach dosahuje aj viac ako polovičnú zastavanosť pozemkov. Problém vyriešil poslanec Kamil Procházka návrhom priznať povolený 35-percentný index zastavanosti aj okolitým pozemkom, aby susedia nepociťovali určitú závisť. "Tieto pozemky ležia na svahu zvažujúcom sa k Dunaju a od Mudroňovej ich oddeľuje vysoký múr, väčšia zastavanosť teda nebude brániť výhľadu okoloidúcich," vysvetlil Procházka. MARTIN KÓŇA