V posledný deň veľtrhu Bibliotéka rozdávali v stánku vydavateľstva Petit Press knihu Svetovej knižnice SME, beznádejne rozchytané Meno Ruže Umberta Eca. FOTO SME - PAVOL MAJER
"Boli by sme spokojnejší, keby prišlo viac ľudí. Je ťažké dnes navnadiť ľudí na čítanie, ale som si istý, že to je len otázka času, keď sa deti vrátia ku knihám," hovorí majiteľ vydavateľstva Fantázia Ivan Aľakša, jeden z vystavujúcich na 12. ročníku knižného veľtrhu Bibliotéka v Inchebe. Čitateľov, spisovateľov, prekladateľov, tlačiarov, vydavateľov či knihovníkov zvážali od stredy dovčera plné autobusy smerom k výstavisku, parkovisko bolo zúfalo plné, najmä počas víkendu. Priateľov kníh neodradilo ani vysoké vstupné, ktoré bolo až trojciferné. Svoju produkciu sem prišlo predstaviť vyše stotridsať vydavateľstiev z piatich európskych krajín, medzi nimi aj Oxford University press, Slovensko zastupovali napríklad Slovart, Príroda, Perfekt, Ikar alebo Mladé letá. Je to dnes drahý artikel, ale jedno je jasné - keď sa blížia nejaké sviatky, prvý darček, ktorý nám napadne, je kniha," optimisticky dodáva Aľakša.
Veľa návštevníkov však neodchádzalo s plnými taškami. "Kupujeme si knihy veľmi často, ale hlavne sme hľadali túto kolekciu," povedala dvojica s niekoľkými výtlačkami v ruke. "V našom okolí dosť veľa ľudí číta, ale aj nás odrádzajú drahšie ceny. Takže to medzi nami funguje tak, že jeden si kúpi knihu a tá potom koluje," hovorí Jana.
Okrem možnosti kúpiť si literárne novinky sa vydavatelia snažili zaujať bohatým sprievodným programom, konali sa tu najrôznejšie čítačky, autogramiády alebo aj vyhlásenie Ceny fanúšikov fantastiky Istron. Najúspešnejším slovenským autorom fantastických žánrov za minulý rok sa stala Alexandra Pavelková zo Zvolena s knihou Zlomená prísaha a pôvodnou poviedkou Dračie cesty.
V piatok na Bibliotéke už desiatykrát čítali svoju tvorbu začínajúci autori, hostia Literárneho klubu Generácia pri petržalskej knižnici, členovia klubov z Martina a Spišskej Novej Vsi. (dot)