
Pohľad cez deň nikoho nenecháva na pochybách, že parlamet, hrad a Dóm by ako rovnocenné dominanty mali byť rovnako osvetlené.
ch atrakcií v historickom jadre. Podľa vyjadrení zodpovedných však projekt ráta predovšetkým s dôstojnosťou miesta. Kinetické, laserové osvetlenie či menlivé premietanie projekcie na radničnej veži vraj neprichádza do úvahy.
Koncepciu osvetlenia Dómu za Mestský ústav ochrany pamiatok vypracovala Ing. arch. Eva Kutišová v roku 1997 v rámci metodického usmernenia projektu iluminácie celej Bratislavy. Ide o základný smerný materiál, ktorý sa bude detailne rozpracúvať do uceleného projektu.
Experimenty výtvarníkov neprijali
Pri nasvietení veže Dómu sa odporúča uložiť osvetľovacie telesá tak, aby sa dosiahlo celkové osvetlenie hmoty veže a strechy objektu. Svetlo má mať žltobielu farbu, aby bola čitateľná pôvodná farebnosť fasády. Rozloženie svetla do viacerých zdrojov má pomôcť dosiahnuť celkové rovnomerné osvetlenie objektu a pritom zachovať i určitú komornú atmosféru modelovacím nasvietením pilierov, strechy, okenných otvorov a lucerny na veži.
„Boli dokonca návrhy od výtvarníkov, aby bolo osvetlenie farebné, raz zelené, raz modré a podobne. Chceli si zaexperimentovať. Projekt sme z takýchto a podobných dôvodov úmyselne nezadali žiadnemu umelcovi. Spracovateľmi štúdie koncepcie iluminácie sú doc. Ing. Alfonz Smola a Ing. František Krasňan z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU a Ing. arch. Beata Polomová z Fakulty architektúry STU, ktorí sa osvetľovaním architektúry zaoberajú profesionálne a sú zárukou, že sa vec nezvrhne na žiaden disneyland. Zároveň aj Staré Mesto ako investor dalo prvoradú podmienku, že osvetlenie musí byť dôstojné a v rámci celkovej koncepcie,“ toľko Dr. Ivo Štassel z Mestského ústavu ochrany pamiatok.
Do konca roku komisia vyberie
Štúdia koncepcie iluminácie Dómu bude rozpracovaná v dvoch častiach, architektonickej a technickej. Definitívny výber z predložených návrhov urobí komisia zložená z odborníkov, ktorá by mala zasadať ešte do konca tohto roku. Minulý týždeň sa robili skúšky nasvietenia priamo na Dóme, pri ktorých sa zisťovala vhodná intenzita svetelných hladín a farebného tónovania svetla zodpovedajúceho architektonickému slohu kostola.
Prípravné práce projektu sa už začali v rámci modernizácie systému verejného osvetlenia. V okolí Dómu správca osvetlenia - spoločnosť Siemens - položil rozvody elektrickej energie, ktoré sa budú dať využiť aj pre osvetľovaciu sústavu slávnostnej iluminácie. Budujú sa tiež nové svetelné miesta verejného osvetlenia na Rudnayovom námestí.
Podľa starostu Andreja Ďurkovského by Dóm svätého Martina mohol byť slávnostne osvetlený od septembra 2002 na záver staromestského kultúrneho leta. Na realizáciu projektu chcú použiť združené finančné prostriedky verejného i súkromného sektoru.
Najokázalejšie žiari parlament
Dóm svätého Martina je v panoráme Bratislavy rovnako významný, ako Hrad a hradný kopec. Veža konkatedrály predstavuje protipól hradu z pohľadu od Slavína, ako aj z pravého brehu Dunaja, preto by mali svetelne spolu harmonicky „hrať“. Ide o rovnocenné dominanty. Dojem však jednoznačne bude kaziť v súčasnosti najosvetlenejší objekt na hradnom kopci - budova parlamentu. Pôsobí veľmi výrazne, pričom z hľadiska kultúrno-historických hodnôt je sekundárna. Hrad popri parlamente zaniká, je doslova pridusený. Biele bloky mramorových stien parlamentu svetlo ešte zintenzívňujú a odrážajú. Za hrad a parlament zodpovedá Správa Bratislavského hradu, ktorá patrí pod Kanceláriu NR SR a pri vypracúvaní projektu iluminácie celej Bratislavy v roku 1997 sa uvedenej problematike nechcela venovať. Zodpovední pracovníci chcú v danej veci osloviť nové súčasné vedenie kancelárie.
FOTO - AUTORKA
Autor: MILADA ČECHOVÁmilada.cechova@gpp.sk