Adriana (na snímke vľavo) by sa do Ameriky rada vrátila aj o rok. FOTO ARCHÍV - A.M.
Podľa Vladimíri Látkovej z bratislavskej sprotredkovateľskej agentúry by sa záujemcovia o program Work and Travel mali hlásiť čo najskôr, lebo počet miest je obmedzený. Najväčší nápor študentov vraj zažívajú práve v októbri a v novembri. Náklady na letný americký sen študentov vyjdú asi na päťdesiattisíc korún. "Tieto prostriedky sa však cestovateľom takmer vždy vrátia a zarobia si aj čosi navyše. Work and travel je jeden z mála spôsobov, ako sa dá bez problémov do USA vycestovať," myslí si.
V ponuke sú dva programy. Buď si študent nájde zamestnanie sám a agentúra mu pomôže so zvyškom, alebo mu zamestnávateľa zabezpečí agentúra. V druhom prípade sa však môže vyskytnúť problém. Študent od zamestnávateľa, ktorého mu našla agentúra, nemôže odísť. Ak bez vážnych dôvodov odíde, zostáva v krajine ilegálne.
Piatačka Adriana sa pred pár dňami vrátila z Marylandu. Vo vodnom zábavnom parku v Ocean city predávala pizzu a večer si privyrábala v sieti populárnych zmrzlinární.
"Výhodou bolo to, že naša práca bola dosť samostatná, bez dozoru manažérov. Spolu s kamarátkou sme mali v stánku na starosti úplne všetko. V strojoch sme piekli pizzu, praclíky z polotovarov a predávali nápoje. Zákazníci dávali aj prepitné, takže sa dalo zarobiť trochu viac," hovorí.
Za šesť dolárov na hodinu pracovala Adriana v stánku od desiatej do šiestej. Od siedmej až do jednej hodiny po polnoci sa potom zdržiavala v druhej práci.
"Prežila som skvelé leto. Mala som šťastie na kolegov, šéfa, ubytovanie a počasie nám taktiež vyšlo.
Voľný čas som trávila na pláži, na večierkoch, v baroch či na nákupoch. Pobyt v Amerike vnímam skôr ako dovolenku," dodáva.
Adriana tvrdí, že vďaka tomuto letu sa jej angličtina zlepšila oveľa viac, ako po drahom jazykovom kurze.
Náklady sa jej vrátili, niečo si priniesla aj domov.
Playstation a apartmán s bazénom
Bratislavčan Matej Mutiš má na program Work and Travel tiež iba dobré spomienky
V Pennsylvánskom Allentowne prežil leto v zábavnom parku. Do zahraničia sa vybral spolu s ďalšími štyrmi kamarátmi. Traja chlapci pracovali v stánku s hrami a dve dievčatá v stánku s občerstvením.
"Každý z nás mal svoj stánok, strelnicu, hod loptičkou na cieľ či vodné pištole. Zákazník prišiel, dal dolár, dostal tri loptičky a mohol sa zabaviť. Ak boli jeho pokusy úspešné, vybral si plyšovú hračku a šiel k ďalšej atrakcii. Počas týždňa som mal jeden deň voľný a v priemere som odrobil asi jedenásť hodín denne.
Slováci, ktorí sa dostali do zábavných parkov nadávali, že sa tam nedá zarobiť. Podľa mňa tam bolo výborne. Kto chce zarobiť, nech si nájde tri roboty. Ale na oddych a zábavu je park skutočne ideálny. Mohli sme napríklad využívať všetky atrakcie, stále sme sa vyvážali na kolotočoch a skutočne sme si leto užili naplno," pokračuje.
Spolu s Matejom v parku robila Kolumbijčanka, Slováci a miestni. "Mne sa Američania páčia. Dá sa s nimi porozprávať o všetkom, sú v pohode a s úsmevom na tvári budú tvrdiť, že vedia, kde leží Slovensko. A to aj napriek tomu, že o nás nemajú ani tušenia," smeje sa Matej Mutiš.
Partia bývalých spolužiakov z gymnázia v Allentowne zarábala sedem dolárov na hodinu plus bonusy. Zamestnávatelia im taktiež prispievali na ubytovanie. "Určite som nemal veľké očakávania ohľadne peňazí. Doniesol som si plystation, bývali sme v apartmáne s bazénom a nové oblečenie som musel domov doniesť v ďalšej taške," uzatvára Matej.
(mad)
Matej Mutiš (na snímke) si pobyt v zábavnom parku nevie vynachváliť a doteraz naňho spomína.
FOTO ARCHÍV
- MATEJ MUTIŠ
Slovenské agentúry
Bakalari Štefánikova 4 Tel.: 52 49 66 22
CCUSA Námestie 1. mája 6 Tel.: 52 63 59 54
Lotty Mlynské nivy 31 Tel.: 55 56 39 39
SAPA Šancova 108 Tel.: 50 20 66 66
Student agency Panská 14 Tel.: 59 20 59 20