Jednou z dominantných budov ulice je Gymnázium Grösslingová. Stavba bola pôvodne katolíckym gymnáziom. Pochádza z rokov 1906 - 1908, keď ju naprojektoval budapeštiansky architekt E. Lerchner. Gymnázium malo patriť do väčšieho komplexu budov, ktorý by zahŕňal okrem školy aj faru a priľahlý Modrý kostolík (na snímke vpravo).
Grösslingová ulica je jednou z najdlhších ulíc v centre mesta. Tiahne sa od Štúrovej takmer až po Autobusovú stanicu Mlynské nivy. Napájajú sa na ňu ďalšie ulice ako Bezručova, Klemensova či Lazaretská.
V stredoveku bolo na mieste dnešnej Grösslingovej bočné rameno Dunaja, obtekajúce ostrovy Grössling. Až po zasypaní ramena sa na mieste utvorila cesta od korunovačného kopca po Mlynské nivy. Postupne sa pretvárala z poľnej cesty na ulicu. Obytné a nájomné domy sa tu začali stavať až v druhej polovici 19. storočia. K súvislejšej zástavbe prišlo v 20. storočí. Vtedy ulicu preťali nové priečne.
V minulosti niesla pomenovanie Grösslingová cesta - Grösslingweg, neskôr sa premenovala na Grösslinggasse. Pomenovanie Grössling bolo odvodené od názvu priľahlého záhonu Grössling, ktorý sa v minulosti rozprestieral od Hviezdoslavovho námestia až po vtedajšiu hranicu Prievozu. Záhon bol pomenovaný podľa dunajskej ryby. V druhej polovici dvadsiateho storočia bola Grösslingová známa ako Ulica Červenej armády.
SAŠA OBUCHOVÁ
FOTO SME - PAVOL MAJER, MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Na Grösslingovej ulici má svoju budovu aj organizácia Slovenského Červeného kríža.
Pri prechádzke ulicou určite zaujme starší dom, ktorý je celý obrastený brečtanom. Akoby na ulicu alebo do šedivej Bratislavy ani nepatril.
Zachované historické budovy upútajú neobvyklými balkónmi, ako aj množstvom vypracovaných detailov nad oknami (vpravo).
Zo stavieb modernej architektúry môže na Grösslingovej upútať dom Slovenskej ligy, ktorý bol postavený v rokoch 1935 a 1936. Na budove sa nachádza bronzová postava Ignáca Gassaya, zakladateľa Slovenskej ligy (na snímke). Ten sa preslávil najmä vďaka organizovaniu československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. V roku 1920 založil v Bratislave Slovenskú ligu, ktorá sa mala starať o národné a kultúrne povznesenie Slovákov. Budova s pasážou, postavená podľa projektov M. M. Harmica, mala slúžiť ako administratívne centrum, ale aj pre osvetovú činnosť tejto inštitúcie.
Každého určite poteší pri nakupovaní milého suveníru alebo darčeka predstava, že tým zároveň pomohol dobrej veci. V predajni s výrobkami UNICEF-u si môžete zaobstarať nielen originálne pohľadnice, kalendáre, ale aj tričká, plyšové zvieratká, hrnčeky alebo batohy.
Medzi historickými budovami možno nájsť aj budovy modernej, funkcionalistickej architektúry. Taký je aj bývalý Palác Phonix, ktorého priestory v súčasnosti slúžia kanceláriám a obchodom.
Gressling alebo hrúz obyčajný (Gobio gobio) je dravá ryba, živiaca sa výlučne menšími rybkami.