Hoci sa porušovanie nariadenia zákazu voľného pohybu psov môže neraz skončiť tragicky, najväčším kameňom úrazu vo vzťahoch medzi psičkármi a nepsičkármi je práve povinnosť odstraňovania psích exkrementov.
Poslanci jednotlivých mestských častí schválili záväzné nariadenia, ktoré upravujú rozmiestňovanie zberných kontajnerov na psie exkrementy. Musia sa nachádzať na miestach, kde je povolený voľný pohyb psov a mestská časť musí zabezpečiť ich priebežné vyprázdňovanie.
Sankcie za porušovanie nariadení si stanovuje každá mestská časť sama. Kontrolu má robiť mestská polícia, prípadne poverení zamestnanci mestskej časti.
Majitelia psov nedodržiavanie nariadení najčastejšie obhajujú tým, že kontajnerov na exkrementy je málo, prípadne sú preplnené alebo na nich chýbajú vrecúška. Pýtajú sa tiež, ako mestské časti narábajú s peniazmi, ktoré získali z poplatkov. Žiadajú za ne viac kontajnerov na exkrementy alebo pracovníkov s vysávačmi, ktorí ich budú odstraňovať. FOTO - ARCHÍV SME
V Starom Meste platia psičkári za psa staršieho ako šesť mesiacov. Dôchodcovia zaplatia stovku, ostatní 900 korún. Tristo korún sa platí za psa, ktorý má za sebou skúšku základnej poslušnosti. Za druhého a každého ďalšieho psa sa zvyšuje poplatok o polovicu. V mestskej časti evidujú 1800 psov.
Za prvé tri štvrťroky vybrali na poplatkoch za psa takmer šesťstotisíc korún. "Peniaze z poplatkov dala mestská časť aj na nákup vysávača psích exkrementov v minulom roku, čistenie a koše na exkrementy. V súčasnosti máme 44 košov na psie výkaly v historickom jadre mesta a v priľahlých uličkách. Koše sa vyprázdňujú každý deň. Navyše sa prevádzkuje vysávač, ktorý denne vyzbiera vyše 40 kilogramov psích exkremetov na verejných priestranstvách," povedala staromestská hovorkyňa Monika Voleková.
Podľa nariadenia mestskej časti zaplatia psičkári za voľný pohyb psa pokutu päťsto korún, za neodstránenie kôpky po miláčikovi hrozí tisíckorunová pokuta, za neevidovaného psa je päťtisíckorunová sankcia. Pri opakovanom priestupku sa pokuty zdvojnásobujú.
V Ružinove sa za jedného psa v byte a podnikateľskom objekte platí 1000 korún ročne, za psa v rodinných domoch 250 korún ročne, dôchodca platí 200 korún.
Poplatok sa neplatí za vodiaceho psa, psa bezvládnej alebo zdravotne postihnutej osoby, za psa, ktorého majiteľ má 70 a viac rokov a za služobného psa polície a záchranárov.
Výnos z poplatkov sa využíva na nákup, udržiavanie zberných nádob a dočisťovanie plôch od psích výkalov, na inštaláciu výstražných tabúľ a čiastočne na udržiavanie detských ihrísk.
V Ružinove evidujú 3220 psov, ich reálny počet odhadujú asi o 50 percent vyšší. Pokuta za psa neprihláseného do evidencie je 5000 korún, za neodstránenie výkalov 1000 korún.
Aj v Petržalke sa platí poplatok za psa staršieho ako 6 mesiacov. Poplatok sa neplatí za psa, ktorého používa na sprevádzanie alebo ochranu nevidomá osoba, dôchodca s príjmom na hranici životného minima, bezvládna či zdravotne postihnutá osoba a majiteľ, ktorý psa používa na vyhľadávanie plynov a drog.
Základná sadzba poplatku je ročne 1000 korún za prvého psa, za druhého a každého ďalšieho psa je poplatok 1500 korún ročne.
So psom sa vôbec nesmie vstúpiť do lokality Veľkého Draždiaka a na ďalšie miesta s jasným označením. V Sade Janka Kráľa platí režim s kontajnermi na exkrementy, ktorých je v celej mestskej časti 127 kusov. V Petržalke nájdeme aj miesta pre voľný pohyb psov, kde je vstup na vlastné nebezpečenstvo. Evidujú tu okolo 3000 psov, ich počet neustále kolíše.
Vo Vrakuni za psa v byte platia tisíc korún, za slepeckého či pátracieho psa sa platí polovica. Osamelý dôchodca platí 250 korún, dvojica dôchodcov platí 500 korún. Za firemného strážneho psa sa platí tisícka, pes v rodinnom dome stojí na poplatkoch 250 korún.
V mestskej časti majú 940 evidovaných psov. "Poplatky využívame na nákup košov a každodenný servis, teda ich vyprázdňovanie a denné dopĺňanie vrecúšok. Mesačné náklady na túto činnosť sú 25-tisíc korún," hovorí Vladimíra Kuvíčková z vrakunského miestneho úradu. Za neevidovaného psa či znečisťovanie môžu dať vo Vrakuni pokutu do päťtisíc korún.