Presné podmienky držania a chovu psov schvaľujú mestské časti. Niektoré nariadenia však môžu byť sporné. Napríklad majitelia psov v Prešove už nebudú môcť byť pokutovaní za to, že sa vyberú so psom na prechádzku bez náhubku. Túto časť všeobecne záväzného nariadenia napadol po dvoch rokoch od jeho schválenia okresný prokurátor.
Tento rok problém psích exkrementov otvorili obyvatelia mesta aj na hodine otázok s primátorom Andrejom Ďurkovským v Primaciálnom paláci.
Pokus s inštalovaním košov na psie výkaly problém nevyriešil, pretože ich mnohí majitelia psov ignorujú. Značky, ktoré by mali upozorniť na zákaz "venčenia", napríklad na trávnikoch na Hviezdoslavovom námestí, sa tiež veľakrát míňajú účinkom. Za porušovanie zákazu môže mestská polícia majiteľa psa pokutovať. Na druhej strane - nie každá mestská časť, napriek tomu, že vyberá poplatky za psa, dokáže zabezpečiť priestor na výbeh a voľný pohyb.
Dlhodobo sa diskutuje aj o obmedzení chovu psov v mestách podľa veľkosti alebo rás. Tieto diskusie sa spravidla objavujú po tragických či dramatických útokoch psov na ľudí, ale i na iných psov. K poslednej tragédii došlo v utorok v Zborove v okrese Bardejov, kde nemecký ovčiak napadol a zabil osemročného chlapca.
Majitelia psov sú podľa zákona povinní prihlásiť psa do evidencie, a potom sú povinní rešpektovať zákaz voľného pohybu psa na vymedzených označených miestach a odstraňovať exkrementy z verejných priestranstiev. Odporúča sa, aby psy chované v mestách mali základný výcvik poslušnosti. Ten sa dá získať na špeciálnych cvičiskách pod dohľadom inštruktorov.
(r)