Hoci nájomné byty sa ešte hromadne nestavajú, mesto už pripravilo nové podmienky, ako ich ľudia môžu získať. Včera ich poslanci mesta schválili vo všeobecne záväznom nariadení, ktoré začne platiť od 1. januára 2002. Jednou z podmienok získania nájomného bytu je trvalý pobyt v Bratislave, za Bratislavčanov sa pri výbere budú považovať aj tí, ktorí tu žijú a pracujú viac ako desať rokov. Nové pravidlá pre získanie nájomného bytu od mesta sa netýkajú dnes existujúcich nájmov. „Teraz máme asi desaťtisíc nájomných bytov. Nová výstavba je zatiaľ nesmelá a štát zmenil podmienky na získanie podpory až v tomto roku. Kým nabehneme na systém nájomných bytov, ubehnú aj dva roky. Nemožno však čakať, že to bude v obrovskom rozsahu,“ povedal vedúci oddelenia sociálnych vecí na magistráte Pavol Baxa.
Okrem trvalého pobytu alebo dĺžky pobytu v Bratislave sa bude mesto rozhodovať aj podľa príjmu žiadateľa a vyberať sa bude zo zoznamu žiadostí. Tí, ktorí ich už podali, budú musieť žiadosti podľa nových podmienok doplniť. Byty sa budú prenajímať na jeden rok s možnosťou predĺženia nájmu. Po dobrých skúsenostiach s nájomníkom môže mesto prenajať byt aj na neurčitý čas. Podobné podmienky sa stanovili aj pri bývaní v ubytovniach, kam pôjdu najmä tí, čo na nájomný byt nebudú mať.
Výška nájomného môže dosiahnuť najviac 5 percent z obstarávacej ceny bytu. Keďže cena je štátom regulovaná, nemôže byť trhová, preto by sa v nej nemala odraziť lokalita. Pri priemernom trojizbovom byte s rozlohou 80 m2 sa čistý nájom bez služieb pohybuje okolo 6000 korún mesačne.
Prvýkrát sa do VZN zaviedla povinnosť informovať verejnosť o stave bytového fondu. Potom by sa správy o bytovom fonde raz ročne mali objaviť na internetových stránkach.
INGRID DROZDÍKOVÁ