Lucia Celecová s koňom Hattatitla.
FOTO - ARCHÍV SAWRR
Medzi najlepšie na Slovensku patria Alexandra Kučerová, Alena Závodná či Svatava Piatková. Pikantný bratislavský súboj sa odohral na majstrovstvách Slovenska dospelých v disciplíne trail. Viera Závodná na Oliverovi na týchto pretekoch odsunula na druhé miesto svoju trénerku Luciu Celecovú na koni Hattatitla. Táto 26-ročná jazdkyňa však stále patrí k najúspešnejším členkám ranča. Je držiteľkou desiatich titulov majsterky Slovenska v rôznych disciplínach a v tomto roku skončila na českých majstrovstvách v traili na 3. mieste.
"Naozaj sa dá povedať, že uplynulá sezóna bola pre nás úspešná. Hlavne v mládežníckych kategóriách. Momentálne vychovávame asi 60 dievčat a iba troch chlapcov, takže sa potvrdzuje trend z celého Slovenska, že chlapci priveľmi nemajú záujem jazdiť. Je to možno aj tým, že pri westernovom jazdení pristupujeme ku koníkom viac ako partneri, dávame do toho viac lásky a citu a dievčatá tu môžu uplatniť svoj materinský cit," snažila sa vysvetliť podstatu problému nedostatku chlapcov Lucia, ktorá sama začala jazdiť v trinástich rokoch, keď jej rodičia kúpili prvého koňa. "V tej dobe som navyše čítala aj indiánky a tak sa moja cesta začala uberať westernovým smerom. Páčil sa mi voľnejší prístup ku koňom, používanie jemnejších prostriedkov a vyhovovalo mi, že istý priestor sa dáva aj tomu, aby sa prejavil samotný kôň, aby rozmýšľal nad tým, čo robí."
Westernovému jazdeniu sa môže dieťa začať venovať vo veku okolo desiatich rokov, ale sú aj výnimky. Ideálne je, keď začiatočník jazdí na viacerých koňoch, naučí sa viac vecí. Potom môže dostať aj svojho koňa, s ktorým sa pripravuje. Tréneri väčšinou odhadnú, či sa kôň viac hodí na rýchlostné, či drezúrne disciplíny a jazdec sa mu prispôsobuje.
"Je dobré, že sa k nám začali voziť špeciálne americké plemená koní a pribúdajú aj pretekári v kluboch, ktoré sa na westernové jazdenie nešpecializujú. Tento šport aj v Bratislave naberá na popularite," dodala Celecová. (slo)