Práca s dobytkom je jedna zo súčastí westernového jazdenia. Je to návrat ku samotným koreňom tohto športu. Americkí kovboji si totiž na vyplnenie voľného času vymysleli niekoľko disciplín, ktoré vychádzali z ich práce pri dobytku. Postupne sa zo zábavy vyvinul šport. FOTO ČTK - RENÉ MIKO
Trinásťdielny seriál pretekov vo westernovom jazdení ukončili v druhú októbrovú sobotu preteky na Ranči 4C v Podunajských Biskupiciach. O súčasnosti i budúcnosti tohto progresívneho športu v Bratislave a na celom Slovensku sme sa porozprávali s viceprezidentom Slovenskej asociácie western ridingu a rodea SAMUELOM KONIAROM.
Sezóna sa podrobnejšie ešte len bude hodnotiť, ale na prvý pohľad. Aká bola?
"Od zisku silného sponzora počet pretekov rastie už tretí rok, majú lepšie dotácie a pribúdajú jazdci, ktorí sa chcú ukázať. Rastie aj počet rančov, kde sa venujú westernovému jazdeniu. Snažíme sa vždy o krôčik postúpiť vpred, myslím, že aj uplynulá sezóna sa celkom vydarila.
Čo všetko obsahoval seriál pretekov počas roka?
"Trinásť pretekov bolo rozdelených na tri úrovne, A - majstrovská, B - štandardná, C - pre začínajúcich jazdcov. Najvyššiu úroveň majú domáce šampionáty. Rýchlostné a drezúrne disciplíny mali svoje majstrovstvá v Pezinku a disciplíny, ktoré sa nazývajú súborne práca s dobytkom, sa uskutočnili v Košiciach-Trebejove. Samostatný šampionát má aj mládež. Už druhý rok sme ho organizovali v rámci výstavy Kone a ľudia na nitrianskom Agrokomplexe. Vďaka výstave, na ktorej je veľká návštevnosť, sa snažíme náš šport čo najviac spropagovať. Preteky sú rozložené po celom Slovensku, aby sme sa vyvarovali bratislavskej centralizácii."
Ďalší rozvoj westernového športu zabezpečí len široká mládežnícka základňa. Máte ju?
"Na mládežníckom šampionáte štartovalo 42 nádejných jazdcov a to je dosť. Zaujímavé je, že rastie počet dievčat, teraz ich už máme jednoznačne viac ako chlapcov a sú aj úspešnejšie. Niektoré disciplíny westernového jazdenia sú pre dievčatá zrejme prirodzenejšie ako pre chlapcov. Tento trend je badať aj v seniorských kategóriách."
Nezaťaží záujem dieťaťa o westernové jazdenie priveľmi rozpočet rodiny?
"Nie je to otázka veľkých peňazí, nemusí mať vlastného koňa. Ak dieťa chce, môže prísť na najbližší ranč, stať sa jeho členom, pomáhať pri rôznych prácach, učiť sa jazdiť, naučiť sa ovládať koňa len ohlávkou, holeňou či posedom, vytvoriť si vzájomnú dôveru. Súťaže sú logickým vyústením tohoto procesu, ale prehnaný dôraz na výsledky sa nekladie. Ide skôr o celoživotnú lásku ku koňom, k prírode."
Aké sú plány asociácie do budúcej sezóny?
"Chceli by sme udržať seriál aspoň desiatich kvalitných pretekov, na domáce šampionáty pozývať aj českých jazdcov a pomôcť uviesť do života spoločné preteky, kde by štartovala špička jazdcov z okolitých krajín."
Má westernové jazdenie v Bratislave budúcnosť?
"Treba povedať, že v hlavnom meste už vyrástlo viacero jazdcov, ktorí sú teraz úspešní v zahraničí. Dobre funguje Ranč 4C v Podunajských Biskupiciach, tri jeho členky sú aktuálne majsterky Slovenska. V Bratislave je pracovný tlak na ľudí veľký a tak ich čoraz viac hľadá možnosť, ako cez víkend vypnúť a dobiť svoje baterky v prírode a pri koňoch. A od rekreačného jazdenia môže byť už iba krôčik k súťažnému." PROKOP SLOVÁČEK
Disciplíny westernového jazdenia sa delia na drezúrne, rýchlostné a prácu s dobytkom. Kráľovskou drezúrnou disciplínou, ktorá sa uchádza aj o olympijskú účasť, je reining. Jazdec predvádza predpísané prvky (pravidelné kruhy, rýchle cúvanie, zastavenie šmykom). Vo western pleasure kôň a jazdec predvádzajú svoju eleganciu v kroku alebo v cvale, vo western horsemanship sa hodnotí jazdec podľa sedu, používania pomôcok, schopnosti kontrolovať a predviesť koňa. Prekonávanie prekážok, s ktorými sa môže stretnúť v prírode alebo pri práci na ranči, je zasa podstatou disciplíny trail.
Rýchlostné disciplíny zahŕňajú barrel race (jazda okolo sudov postavených do trojuholníka), pole bending (slalomová jazda okolo šiestich tyčí), alebo kombináciu oboch predošlých - dowdall.
V práci s dobytkom musí jazdec v disciplíne roping predviesť chytanie dobytka do lasa, team penning je vytrieďovanie dobytka. V cuttingu súťažiaca dvojica oddelí teľa od stáda a potom mu bráni v návrate do stáda.