FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
žal. "Máme vypnuté radiátory, v miestnostiach musí byť chladno," potvrdila kurátorka expozície Ivona Kautmanová. "Tento rok nemáme najjedovatejšiu - muchotrávku zelenú, ale je tu vyše 200 druhov, ktoré si môžu návštevníci obzrieť, aby huby vedeli rozoznať."
Exponáty poznášali do múzea ochotní hubári z celého Slovenska, jeden nadšenec dokonca priniesol až 95 druhov naraz. Špeciálnym exemplárom je jedlý vejárovec obrovský s hmotnosťou vyše pol druha kila, ktorý zatiaľ vyhráva súťaž. Ak do dnešného popoludnia nikto nedonesie ťažšiu hubu, vejárovec má víťazstvo zaručené. "Po minulé roky sme mali aj dvanásťkilové huby, ale tohtoročné počasie veľmi hubárom neprialo," povedala kurátorka. Najvzácnejšou je na výstave čínska huba reiši - huba večnej mladosti, po slovensky lesklopórovka lesklá. V Číne ju mohol jesť iba cisár a koho prichytili, ako ju jedol, zaplatil za to životom.
"Huby sú skôr zelenina, ale výnimočné sú tým, že obsahujú vitamíny skupiny B a niektoré z nich aj látky, ktoré pomáhajú ochraňovať organizmus, napríklad pred artériosklerózou, infarktom alebo rakovinou," hovorí Jaroslav Pížla, ktorý tu včera mal prednášku na tému Rezeň z mäsa alebo z lesa? Konzumáciu húb odporúča v prvom rade s mierou a hlavne nepodávať ich malým deťom. Celkovo sú totiž ťažšie stráviteľné. "Radšej udusiť a počas obeda, nie na noc," myslí si. Chutné sú huby vraj ako dochucovadlo. "Vegetariáni často jedia veľa húb s tým, že takéto recepty sú zdravé, ale nie sú chutné. Ale jedlo predsa musí byť v prvom rade dobré!" hovorí Pížla. Najradšej má sírovec udusený na cibuľke so smotanou, ktorý je vraj takto lepší ako kurča. Jediným problémom chutného receptu je však samotný sírovec, ktorý sa ťažko zháňa. Výstava je prístupná ešte dnes od 9.00 do 18.00.
DOROTA KRÁKOVÁ