Kapibara je najväčší hlodavec na svete, žije v močarinách Južnej Ameriky. Pred tromi týždňami sa podarilo z klietky uniknúť dvojročnému samcovi, ktorý potom žil v priestoroch zoologickej záhrady. Včera však unikol mimo areálu, tak ho museli uspať a vrátiť do výbehu k ostatným. FOTO - INTERNET |
Dvojročný samec kapibary, ktorému sa pred tromi týždňami podarilo ujsť z výbehu v zoologickej záhrade, je už dnes na svojom mieste. "Niektorí návštevníci kopali do pletiva klietky. Urobila sa tam diera, ktorou kapibara ušla," hovorí námestník riaditeľky záhrady František Šoufek. Zviera najprv žilo priamo v záhrade, kde ho opatrovatelia dokonca aj kŕmili.
"Nechceli sme ju odchytávať, kým to nebude vyslovene nutné, aj v zahraničných záhradách žije množstvo zvierat vo voľnom prostredí. Včera v noci však odbehla mimo areálu, hlásili nám, že ju videli až niekde pri botanickej záhrade," hovorí Šroufek. Keďže ináč mierumilovné kapibary sa pri ohrození vedia pomerne účinne brániť, odchytenie do siete nakoniec pracovníci zoo zavrhli a zviera uspali. "Už je pri vedomí a zdravá nazad v klietke pri ostatných kapibarách," dodal námestník.
Pobyt vo voľnom priestranstve podľa Šoufkových slov zvieraťu neuškodil, na chladné dni je totiž zvyknuté. "Kapibary žijú prakticky celý rok vonku, v najchladnejších týždňoch im vykurujeme podlahu. Zo svojho prirodzeného prostredia sú zvyknuté na takéto podmienky," hovorí.
Kapibara je najväčší hlodavec na svete, môže dorásť až do veľkosti prasaťa. Sú to vodné živočíchy, žijú v močarinách Južnej Ameriky v asi desaťčelnných rodinných spoločenstvách. Sú výbornými plavcami, živia sa vodnými rastlinami, lístím a inou bylinnou potravou. Kapibary sú takmer na pokraji vyhynutia, ľudia ich totiž vo veľkom lovia pre mäso, tuk a kvalitné kožušiny. (mk)