Na triediacom pracovisku pošty na Tomášikovej ulici sa v posledných dňoch objavilo už sedem obálok s podozrivým práškom.
Zamestnanci pošty na Tomášikovej si už pomaly zvykajú na podozrivé zásielky s neznámym práškom. Po piatich z minulého týždňa, adresovaných premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, podpredsedovi parlamentu Bélovi Bugárovi, vicepremiérovi Pálovi Csákymu, šéfovi národnej rady Pavlovi Hrušovskému a ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi našli v pondelok pri večernom triedení pošty ďalšie dva listy. Tentoraz ich odosielateľ neposlal žiadnemu politikovi, ale istej bratislavskej firme zaoberajúcej sa zásielkovým predajom. Na jednej z obálok bola dokonca adresa odosielateľa.
"Vyšetrovateľ adresu odosielateľa preveril, ale podľa očakávania išlo o vymysleného človeka," povedala krajská policajná hovorkyňa Silvia Miháliková. Policajti si ešte nie sú istí, či sú všetky obálky dielom jedného nemiestneho vtipkára či psychicky narušeného človeka, alebo listy posiela viac ľudí, ktorí sa inšpirovali prvým prípadom. "Obálky skúmajú grafológovia, snažíme sa získavať daktyloskopické odtlačky aj stopy slín," približuje priebeh vyšetrovania Miháliková. Stopou vyšetrovateľom môžu byť aj adresáti listov, môže ísť napríklad o niektorého nespokojného zákazníka firmy, ktorej boli určené posledné listy.
Ku každej obálke museli privolať jednotku hasičov, ktorá zabezpečila jej uskladnenie v špeciálnej nádobe a prevoz do Banskej Bystrice na expertízu. "My zisťujeme, či ide o antrax alebo nie. Zatiaľ sa ani pri jednom dosiaľ preskúmanom liste výskyt jedovatého prášku nepotvrdil," povedal riaditeľ oddelenia lekárskej mikrobiológie na tamojšom regionálnom úrade verejného zdravotníctva Cyril Klement. O tom, či ide o múku, cukor alebo inú látku, polemizovať nechcel.
Ak odosielateľa podozrivých listov policajti odhalia, za šírenie poplašnej správy mu hrozia dva roky väzenia alebo pokuta. "Keby sa vinník našiel, pravdepodobne sa budú od neho vymáhať aj náklady, ktoré štátu spôsobil," hovorí Miháliková. Podľa Klementa expertíza prášku z jednej obálky vyjde asi na desaťtisíc korún, k tomu treba pripočítať náklady na výjazd hasičov a transport listu do laboratória.
MARTIN KÓŇA