Slávnostný koncert
pri príležitosti národného sviatku Maďarskej republiky
Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekar (Maďarský národný filharmonický orchester) je národnou inštitúciou maďarského a svetového hudobného umenia. Zlatú éru súboru pod vtedajším názvom Állami Hangversenyzenekar (Štátny koncertný orchester) poznamenala osobnosť Jánosa Ferencsika. Súbor od roku 1997 pôsobí ako Maďarský národný filharmonický orchester pod umeleckým vedením generálneho umeleckého riaditeľa Zoltána Kocsisa. V posledných rokoch orchester dostal viacero pozvaní do zahraničia a s veľkým úspechom vystupoval v koncertných sálach o. i. v Avery Fisher Hall v New Yorku, v Suntory Hall v Tokiu, v Symphony Hall v Birminghame a v Megaron Musicos v Aténach.
Krajinou Arkádie
Neoklasicizmus v maďarskom výtvarnom umení dvadsiatych rokov 20. storočia
Na začiatku 20-tych rokov sa začala v maďarskom maliarstve nová kapitola: István SzŚnyi, popredná osobnosť mladej generácie umelcov vracajúcich sa z prvej svetovej vojny, svojimi monumentálnymi kompozíciami aktov a autoportrétmi vytvoril nový štýl. Jeho kompozície s renesančným nádychom a heroické autoportréty inšpirovali mladých k "maľbe Arkádie". Tento neoklasicistický štýl si našiel viacero stúpencov. Jadro výstavy tvoria popri dielach SzŚnyiho maľby Vilmosa Aba-Nováka, Erzsébet Korb a Károlya Patkóa a iných.
Kostýmy tisícročnej histórie
Výstava a prehliadka z tvorby kostymérky Marianny Wieberovej. Kostymérka, zaslúžilá umelkyňa a nositeľka Ceny Bélu Balázsa Marianne Wieberová je tvorkyňou tohto žánru v Maďarskej televízii. Počas svojho tridsaťročného pôsobenia vytvorila kostýmy pre viac než päťsto televíznych filmov. Popritom sa s jej menom spájajú aj návrhy kostýmov pre nespočetné divadelné a operné predstavenia. Na výstave prezentujúcej dejiny maďarského odievania od príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny až po 19. storočie je vystavených okolo päťdesiat nádherných rób.
Carmina Burana Súčasný balet, Szeged
"Nahliadneme do života komunity živoriacej na troskách civilizácie, zápasiacej o život, plnej barbarských rituálov. Bojujúc s vlastným strachom, vedení vlastnými pudmi skúšajú prežiť to, čo im osud nadelil. Osud, ktorý im občas nadelí dobro, radosť a lásku, inokedy žiaľ a smrť. Dievčina, ktorej bol súdený krátky život, môže na okamih pocítiť šťastie. Láska, ktorá jej dá zabudnúť na všetko zlo, jej dá nádej, že život môže byť aj iný, krajší. Fortuna je ale falošná a krutá, nezaujíma ju krása okamihu. Prežívaním sklamaní, radostí a strachu čoraz lepšie spoznávajú seba samých, svoj osud, svoje možnosti - a ľudskú podstatu vôbec."
(Tamás Juronics)
Kultúrny inštitút Maďarskej republiky pozýva na sériu podujatí pod názvom Dni maďarskej kultúry v Bratislave. Záštitu nad nimi prevzali ministri kultúry oboch krajín Rudolf Chmel a István Hiller.
Záujemcovia z radov verejnosti si budú môcť vybrať z pestrej ponuky. Počas piatich dní, od 21. do 25. októbra je pripravených 11 podujatí, ktoré sa konajú na deviatich miestach. Na milovníkov výtvarného umenia, divadla, tanca, literatúry a filmu čakajú skutočné prekvapenia. FOTO ARCHÍV - KIMR