Bývalý vedúci Katedry knižničnej a informačnej vedy Univerzity Komenského a súčasný riaditeľ Slovenskej národnej knižnice v Martine DUŠAN KATUŠČÁK sa medzi študentmi stal známy knihou Ako písať záverečné a kvalifikačné práce. Podľa tejto brožúrky sa riadi väčšina mladých ľudí pri úprave svojich prác.
"Najhlavnejší je dostatočne skorý záujem o formálnu úpravu práce. Aj napriek tomu, že študenti mávajú zadanie k dispozícii asi rok-dva dopredu, začínajú na ňom pracovať asi tri týždne pred odovzdaním. Treba si včas robiť výpisky a formulovať myšlienky. Odporúčam urobiť si aj informačný prieskum. Zistiť, čo sa už o zvolenej téme napísalo a čo k tomu môžete pridať vy. Stačí keď pridáte len jedinú novú myšlienku," radí vysokoškolákom muž, ktorého meno sa stalo na Slovensku symbolom formálnej úpravy stredoškolských a vysokoškolských prác.
Pred pár týždňami vám vyšla Akademická príručka. Považujete ju za krok vpred?
"Určite áno, lebo niečo podobné na Slovensku doposiaľ nevyšlo. Nie je povinné postupovať podľa mojich kníh. Ale ak chce niekto napísať svoju prácu poriadne, mal by ustálené miery rešpektovať. Vychádzam z určitých všeobecných štandardov. Nechcem sa dostávať do rozporov s učiteľmi. Iba hovorím, že tak ako som to navrhol ja, je v súlade s niečím. Myslím si, že formálna úprava na školách je v rukách učiteľov, profesorov, dekanov a rektorov."
V čom sa líši vaša nová kniha od predchádzajúcich prác?
"Akademickú príručka som napísal s profesorom Dušanom Meškom z Lekárskej fakulty UK v Martine. Publikácia je oveľa širšia ako moje predchádzajúce práce. Moja časť je zameraná na to, ako písať záverečné práce, bakalárske práce, diplomovky, seminárky, dizertácie a habilitačné práce, ako citovať a robiť odkazy na knižné a elektronické pramene. Snahou bolo urobiť také odporúčania, ktoré vychádzajú z medzinárodných štandardov. Dizajn a vzhľad prác by mal byť taký, aby sme sa za ne nemuseli v zahraničí hanbiť."
Aký význam má formálna úprava?
"Musím zdôrazniť, že pravidlá zhrnuté v knihách nie sú mojím výmyslom. Formálna úprava dokumentu by mala byť jednotná preto, aby sa mohla elektronicky publikovať. Ďalším dôvodom je to, že naše záverečné práce, najmä dizertácie, by sa mali dostať do svetovej databázy a keď nebudú mať štandardnú formu, nemajú šancu."
Čo si myslíte o názore, že obsah je dôležitejší ako forma?
"V žiadnom prípade nesúhlasím. Sú to dve strany tej istej mince. Diplomovky môžu byť pekné aj škaredé a je na každom, ako sa rozhodne. Obsah je hlavný a dôležitý, ale keď v práci chýbajú bibliografické odkazy na literatúru, zistím, že sú použité kradnuté myšlienky a podľa poznámky pod čiarou nemôžem nájsť citovaný dokument - diplomovku neakceptujem a vraciam."
Aké sú najčastejšie chyby pri písaní záverečných prác?
"Sú to hlavne problémy, ktoré súvisia so zvládnutím práce na počítači. Žiaľ, niektorí sa dostanú k počítaču až vtedy, keď majú písať prácu. Vtedy robia elementárne chyby, ku ktorým patria napríklad ozdobné typy písma v názvoch kapitol, miešanie štýlov a typov písma, neschopnosť upraviť obrázky či správne zapísať odkazy na použitú literatúru. Všetko súvisí so zlou organizáciou práce. Študenti si na začiatku nepoznačia prameň odkiaľ čerpajú a o niekoľko mesiacov ho už v panike nevedia nájsť. Všetkým radím, aby si zoznam bibliografických odkazov ihneď nahadzovali do počítača."
Máte nejaké rozpracované projekty?
"Ako riaditeľ Slovenskej národnej knižnice mám okrem iných rozrobený aj projekt digitálnej knižnice. Na základe stredoškolských osnov by sme so študentmi Žilinskej univerzity chceli k niektorým témam urobiť digitálne pomôcky. Sústredíme vybratý multimediálny materiál a sprístupníme ho na internete. Taktiež pracujem na projekte, v ktorom zhrniem, ako písať podľa štandardov články do vedeckých a odborných časopisov a príspevky na vedecké konferencie."