
Od utorka máme v Bratislave pred K. Gallery na Ventúrskej ulici odhalený pupok, stredobod sveta Omfalos Bratislavensis. Omfalos, po grécky pupok, je staroveký symbol ideálneho centra Zeme, miesta zrodenia a zrodu kozmu. Na pešej zóne pribudla atrakcia od akademického sochára Martina Lettricha, dýchajúca dávnovekom. Symbolika je ukrytá v znaku, ktorému hádam nie je ťažké porozumieť. FOTO SME - PAVOL MAJER
Aj vyššie územné celky budú potrebovať svoje znaky, ktoré budú repezentovať celok navonok. Znaky sa tiež využívajú v úradnej praxi, napríklad na oficiálnych pečiatkach samosprávnych orgánov.
Heraldici sa už dávno zhostili novej úlohy a už dnes pre znak Bratislavského VÚC existujú dva návrhy.
Profesor J. Novák pri voľbe obsahu jednotlivých znakov vyšších územných celkov vychádzal z rastlinných motívov. Heraldický návrh, ktorý vztvoril spolu s L. Čisárikom, tvorí neskorogotický štít s bielou bordúrou, v ktorom je hlavným symbolom strapec hrozna. Tento motív upozorňuje na najvýznamnejšiu a najrozsiahlejšiu vinohradnícku oblasť Slovenska.
Inú koncepciu pri vytváraní znakov VÚC si zvolil autorský kolektív F. Federmayer, B. Radovanovič. Znak Bratislavského VÚC (heraldický návrh F. Federmayer, B. Radovanovič) by podľa ich návrhu tvoril červený štít s bielou bordúrou. V dolnej časti štítu by bola nad strieborným brvnom umiestnená listová koruna a nad ňou tri strieborné mestské brány. Strieborné brvno symbolizuje rieku Dunaj, listová korunka mesto Bratislavu. Tri strieborné mestské brány predstavujú k Bratislave pričlenené okresy - Senec, Malacky a Pezinok. Tieto dva návrhy znakov Bratislavského VÚC nie sú konečné. Ďalšie návrhy môžu vzísť nielen z odborných kruhov, ale aj od laikov. O tom, ktorý z nich zvíťazí, rozhodnú regionálni poslanci.
Vytvorenie VÚC v bývalých hraniciach pôvodných slovenských žúp by uľahačil heraldikom úlohu. Ich znaky mohli byť v podstate totožné s historickými znakmi slovenských žúp. V prijatom osmičkovom variante nové samosprávne celky nemajú väzbu na historické regióny, preto aj ich znaky musia byť novotvarmi.
Autor: FREDERIK FEDERMAYERAutor prednáša heraldiku na FIF UK