"Podľa nariadenia z toku 1998 všetky reklamné, informačné a propagačné zariadenia umiestnené na zariadení verejného osvetlenia podliehajú povoľovaciemu konaniu. Za každé jedno porušenie mesto môže dať právnickej osobe pokutu až do 200 000 korún," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.
Podľa zákona o pozemných komunikáciách na stĺpoch lámp a trolejového vedenia sa môžu umiestňovať iba informačné zariadenia a dopravné značky.
"V poslednom období sa začali porušenia zákona neúmerne množiť, tak sme začali prostredníctvom svojho oddelenia cestného hospodárstva prípady dokumentovať a získavať potrebné dôkazy. Rovnako sa začala robiť dokumentácia, napríklad na mostoch, múroch, vstupoch do podchodov a podobne," vysvetľuje Chudinová.
Okrem zaplatenia pokuty musí porušovateľ ešte odstrániť z plôch všetky svoje vylepené plagáty. Ak tak v stanovenej lehote neurobí, môže dostať ešte ďalšiu pokutu.
Na prevádzku, údržbu a spotrebu elektriny pre fungovanie verejného osvetlenia vyčlenili na tento rok z mestského rozpočtu vyše 12 miliónov korún. V rokoch 1997 až 2001 sa systém verejného osvetlenia modernizoval, samospráva na zmeny vynaložila 905 miliónov.
(mk)