Je neobvyklé, že o osude Univerzitnej knižnice a teda aj o rekonštrukcii historických budov, v ktorých sídli, neprebehla žiadna verejná diskusia. Prečo?
"Dlho sa nevedelo, či vôbec do projektu obnovy pôjdeme. Či napríklad dostaneme úver od Rozvojovej banky Rady Európy a aj dostatočné finančné krytie z rozpočtu. Vtedajšia ministerka Brigita Schmögnerová podporu z dôvodu nárokov na štátny rozpočet dvakrát zamietla. Potom sa zrazu všetko prelomilo návštevou guvernéra banky pána Alomara a začalo sa to odvíjať veľmi hekticky. Verejná diskusia naozaj neprebehla. Informovali sme len v rámci verejného odpočtu a tiež výstavou v knižničnej Sieni Ľudovíta Štúra."
Rekonštrukcia nestála málo a aj sťahovanie knižničného fondu bolo náročné. Nebolo by logickejšie a aj jednoduchšie postaviť novú knižnicu?
"Keď sme uvažovali, čo s knižnicou ďalej, zvažovali sme aj postavenie novej. Dali sme dokonca urobiť skúšobné projekty študentom architektúry a na príslušných útvaroch magistrátu sme sa pýtali, kde by prípadne nová knižnica v centre mesta mohla stáť tak, aby bola ľahko dostupná. Uvažovalo sa o podhradí či o Šafárikovom námestí. Ale odhady odborníkov na výstavbu novej knižnice sa pohybovali minimálne okolo 600 miliónov korún bez pozemku. Za menej, ako nás vyšla rekonštrukcia, by sa teda nová budova nepostavila. A postavením novej budovy knižnice by sa zároveň neriešila potreba obnovy historických objektov."
Ale napríklad Moravskú zemskú knižnicu v Brne postavili za pol miliardy.
"Pokiaľ viem, táto knižnica dostala pozemok zadarmo od magistrátu. A okrem toho, tam sa so stavbou novej knižnice počítalo v urbanistickom pláne ešte od čias prvej republiky. No aj tak si myslím, že takéto mechanické porovnávanie nie je správne. My sme teraz na veľmi slušnej úrovni obnovili tri historické pamiatky a súčasne vytvorili moderné knižničné centrum. Treba priznať, že s istými limitmi, danými predovšetkým pamiatkovým charakterom budov."
Čo poviete na námietku, že moderná knižnica nepatrí do historickej budovy Uhorského snemu?
"A čo by tam malo byť? Parlament alebo nejaká vládna, či iná verejná ustanovizeň? Prešiel som desiatky svetových knižníc a viem, že knižnica v historickej budove má svoju nenapodobiteľnú atmosféru, ktorú - napriek iným výhodám - žiadna nová stavba mať nemôže."
No je asi vo svete ojedinelé rekonštruovať knižnicu takejto úrovne a zatvoriť ju na dva roky, nie?
"To asi áno, no neexistoval iný spôsob, ako to urobiť. Neexistoval adekvátny priestor na adekvátnom mieste, kde by sme knižnicu na čas rekonštrukcie premiestnili a prevádzkovali."
Neprišli ste pri sťahovaní o niektoré vzácne knihy? Sú po presťahovaní uložené tak, aby neprichádzalo k ich poškodeniu?
"Pri sťahovaní sa nestratilo nič. Je pravda, že krádeže kníh sa vyskytli, bolo to však ešte pred rekonštrukciou a vo veci sa začalo trestné konanie. Čo sa týka samotného sťahovania, knihy sa napriek časovému stresu sťahovali doslova z police na policu, organizácia bola stopercentná. Zvlášť pozorne sa sťahoval historický knižničný fond. Priebežná inventúra sa vykonáva stále, úplná fyzická inventúra niekoľkomiliónového fondu je fakticky nemožná. Už teraz ale môžem povedať, že v Univerzitnej knižnici nikdy nebol taký poriadok."
Budú zrekonštruované priestory knižnice dostatočné pre jej fond?
"Určite do jej priestorov dostaneme celý knižničný fond. Nový sklad pojme do milióna kníh a zostane aj rezerva, i keď malá. Pamiatkari nám nedovolia stavať do takej výšky, ako sme zamýšľali a aj podzemný sklad musí mať o podlažie menej. Ale Univerzitná knižnica má sklad aj vo Vysokej pri Morave. Po opravách by sa v ňom vytvoril priestor pre ďalší milión kníh. To si v budúcnosti vyžiada ďalšie investície okolo 11 miliónov korún."
Rešpektoval projekt všetky pripomienky pamiatkarov?
"V podstate áno, aj keď to nebolo jednoduché a boli potrebné kompromisy na oboch stranách, miestami aj zmeny projektu. To sa týka hlavne archeologických objavov v záhrade Lisztovho pavilónu, alebo napríklad postavenia požiarneho schodiska."
Zrekonštruovaná knižnica ponúkne viac kníh na voľný výber. Neobávate sa, že sa zničia alebo jednoducho zmiznú?
"Uvažujeme, že vo voľnom výbere bude okolo stotisíc kníh, predovšetkým najnov-šej - nie starej - svetovej literatúry. Obavy nemáme, každá kniha bude mať kódovací štítok, a tak neoprávnené vynesenie neodmagnetizovanej knihy či dokumentu nebude možné."