Bratislavský hrad nemá vlastné parkovisko pre osobné autá. Pri troche šťastia sa dá zaparkovať na druhej strany cesty, alebo treba auto odstaviť dolu v meste a dať si prechádzku. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
ľ komunikačného odboru Kancelárie Národnej rady, ktorá je správcom Hradu, autobusmi prichádza prevažná väčšina návštevníkov. "Pre nedostatok priestoru nie sú v bezprostrednom okolí vyhradené parkovacie miesta pre osobné autá. Parkovať sa dá v oblasti ohraničenej ulicami Židovská, Zochova a Palisády, čo je asi 5 minút pešej chôdze od Hradu," informoval Šarišský.
Podľa Šarišského jeden zo spôsobov riešenia nevyhovujúcej situácie je vytvorenie povrchového parkoviska alebo podzemných garáží v priestore oproti budove Národnej rady na Streleckej ulici. Tento priestor je v správe hlavného mesta.
Mestská časť Staré Mesto oznámila začiatok obstarávania nového územného plánu pre zónu A4 - Mudroňova sever - Palisády, čo potvrdila hovorkyňa Starého Mesta Monika Voleková. To vytvára možnosť komplexného riešenia situácie, o čo sa bude snažiť aj Kancelária NR SR. Podľa Šarišského si rekonštrukciu vyžaduje celý hradný palác. Ide o myšlienku, ktorá by mala dostať kontúry na budúci rok.
LINDA VASIĽOVÁ
Hrad patrí k najvýznamnejším dominantám mesta. Viaže sa k nemu prvá písomná zmienka o Bratislave z roku 907. Dnešná podoba paláca vznikla v 15. storočí za Žigmunda Luxemburského. V roku 1811 palác spolu s priľahlými stavbami vyhorel a odvtedy stál ako ruina. Po rekonštrukcii v 50-tych a 60-tych rokoch 20. storočia začal slúžiť ako reprezentačný priestor. Dnes sa tu nachádzajú historické a hudobné expozície Slovenského národného múzea. Konajú sa tu aj kultúrne akcie - naposledy minulý víkend Hradné hry s historickým šermom a bohatým programom pre verejnosť.