Z prenajímania bytov nebratislavčanom, ktorí si v hlavnom meste našli prácu alebo tu študujú, sa v posledných rokoch stal doslova biznis. Prenájmy v Bratislave sú totiž oveľa drahšie ako inde na Slovensku. Vysoké nájomné mladí ľudia väčšinou riešia tým, že v jednom byte bývajú viacerí. Nie každému sa však podarí nájsť si dobrého spolubývajúceho. Vtedy prichádza do úvahy hľadanie cez inzeráty.
V trojizbovom byte často býva päť až šesť ľudí. Prerozdelenie nájomného medzi viacerých však so sebou prináša aj stratu súkromia. Mladí väčšinou bývajú so svojimi kolegami, spolužiakmi či známymi z rodného mesta. Študentka Barbora Argalášová z Trenčianskych Teplíc hovorí, že najväčším problémom v spolunažívaní sú rozdielne návyky. "Niektorí ľudia sú spoločenskejší a do bytu si pozývajú kamarátov. Iným to však nemusí vyhovovať," myslí si. Pavol Bogár z Iže, ktorý si nedávno našiel byt v Ružinove, hovorí, že so súkromím problém nemá. "Takmer sa ani nevidíme, všetci chodia domov neskoro večer." Podľa Martinčana Jána Ďurecha je veľkou výhodou, ak si byt prenajmú dobrí kamaráti. "Ja som mal šťastie, predtým sme spolu bývali aj na internáte, takže sme na seba zvyknutí," hovorí.
Peter Magát z Košíc má aj negatívnu skúsenosť. Býval s kamarátom, ktorý si po čase našiel známosť. "Vtedy sa nároky na súkromie zvyšujú a spolubývajúcich to môže obťažovať," hovorí.
Mladí ľudia sa však na "internátny" spôsob života v prenajatých bytoch väčšinou nesťažujú. Všetci ale zhodne tvrdia, že najväčším problémom pre nebratislavčanov v Bratislave ostáva predražené nájomné.
MICHAL PIŠKO