Gaštanová záhrada neďaleko Amfiteátra na Búdkovej ceste od 1. októbra nie je chráneným areálom. Ochranári upozorňujú, že pozemok už protizákonne prešiel do súkromných rúk, a nevylučujú, že sa chystá vyrúbanie stromov a neskôr výstavba. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Od začiatku mesiaca má Staré Mesto o päť chránených areálov menej. Vyhláškou ich zrušil Krajský úrad životného prostredia. Ide o areál Červený rak v historickom centre, nemocničnú záhradu fakultnej nemocnice, Vesselenyiho záhradu na Dunajskej ulici, zeleň v okolí Hradu a asi najkontroverznejšiu plochu, Gaštanovú záhradu pri Amfiteátri na Búdkovej ceste. "Chránený areál by mal obsahovať druhy národného či celoeurópskeho významu. O prekvalifikovaní gaštanice sa uvažuje už od roku 1997, stromy sú tu vo veľmi zlom stave. Štát nemôže chrániť každú enklávu zelene v meste, mala by sa o to postarať samospráva," hovorí vedúca oddelenia ochrany prírody a krajiny Dagmar Boršošová.
Objekt gaštanice by mal obvodný úrad životného prostredia v najbližších mesiacoch vyhlásiť za chránený krajinný prvok. Zatiaľ nie je isté, kedy sa tak skutočne stane.
S názorom štátnych úradov však nesúhlasia ochranári. Podľa prieskumu Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia žijú v takmer dvojhektárovom lese s 33 gaštanmi jedlými vzácne druhy roháčov a fúzačov. Katarína Šimončičová zo Zväzu ochrancov prírody a krajiny upozorňuje, že tu bol dokonca porušený zákon. "Chránený areál vo vlastníctve štátu nemožno scudziť. Gaštanica má pritom viacerých súkromných majiteľov, ktorí tu pozemky dostali v poslednom čase pravdepodobne ako kompenzáciu reštitučných nárokov." Podľa Šimončičovej sa so žiadosťou o prešetrenie možného nezákonného postupu obrátili na ministerstvo aj krajský úrad životného prostredia, zatiaľ však nedostali odpoveď.
Ochranári sa domnievajú, že zrušenie ochrany územia bolo prvým krokom k zlikvidovaniu a zastavaniu gaštanice v lukratívnej časti mesta. Funkčné využitie lokality je kvalifikované ako zeleň a zmeniť ho môžu len mestskí poslanci. "O povolenie na výrub stromov už požiadala spoločnosť Bratislavská investičná z dôvodu výstavby mestských víl," tvrdí Šimončičová. MARTIN KÓŇA