Mestské časti ako zriaďovatelia materských a základných škôl v posledných rokoch riešia nedostatok peňazí na ich prevádzku tým, že školy a škôlky zlučujú do spoločných priestorov. Napríklad v Starom Meste boli na začiatku tohto školského roka zlúčené tri škôlky do jednej, a tá funguje v rámci základnej školy s materskou. Ďalšie dve škôlky boli zlúčené so základnými školami už v predchádzajúcom období.
Aby zlučovanie školských zariadení a šetrenie nešlo na úkor priestoru, ktorý by mali mať deti k dispozícii vo vnútorných , ale aj vonkajších priestoroch zariadení , Úrad verejného zdravotníctva pripravil návrh zákona o verejnom zdravotníctve, ktorý sa týka aj materských a základných škôl. Jeho vyhláška o hygienických požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež bude totiž upravovať a presne stanoví veľkosť plôch vybraných vonkajších a vnútorných priestorov na jedno dieťa v škole a škôlke. "Bude presne stanovovať , aké veľké musia byť trávnaté plochy, detské ihriská a pieskoviská pri materských školách, plochy na telovýchovu a šport pri školách, herne a spálne v škôlkach.
Určí veľkosť teoretických a vybraných špeciálnych učební, priestorov určených na záujmovú a oddychovú činnosť v školských zariadeniach aj veľkosť školských jedální," hovorí Jana Nováková, vedúca odboru podpory a ochrany zdravia mladej generácie na úrade verejného zdravotníctva.
V súčasnosti stanovuje požiadavky na výstavbu materských a základných škôl zákon o ochrane zdravia ľudí a vyhláška ministerstva životného prostredia. Tá určuje objem vzduchu v metroch kubických na dieťa v materskej škole a na žiaka v škole pri stanovenej svetlej výške miestnosti. Nestanovuje však veľkosť vonkajších priestorov. "Táto vyhláška bola zväčša rešpektovaná pri stavbe školských zariadení. Pri zlučovaní ju však nikto ako záväznú nebral," povedala Jana Nováková. Práve v centre mesta je mnoho škôlok, ktoré nemajú dostatočne veľké vonkajšie priestory na hranie a zábavu detí vonku. Chýbajú dvory, ihriská, trávnatá plocha. Pritom pozemok podľa Novákovej nemusí v zdôvodnených prípadoch presne nadväzovať na budovu škôlky.
Prijatím navrhovaného zákona a vykonávacieho predpisu prakticky nenastanú žiadne zmeny, čo sa týka priestorového vybavenia. "Zmenou bude iba to, že navrhované veľkosti priestorov budú stanovené zákonom. Väčšina školských zariadení navrhovaným požiadavkám vyhovuje. Aj keď ide o zariadenia vybudované v minulosti, k projektovej dokumentácii sa vyjadrovali vtedajší okresní hygienici a presadzovali budovanie zariadení s dostatočne veľkými vnútornými priestormi," hovorí vedúca odboru podpory a ochrany zdravia mladej generácie.
JANA PARKROVÁ
Niektoré škôlky nemajú priestory na hru vonku
Pracovníci odboru hygieny detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vykonávajú štátny zdravotný dozor v 254 materských školách Bratislavského kraja. Z toho 130 zariadení spĺňa všetky stanovené požiadavky, 119 ich je zaradených do kategórie B, to znamená, že sa tu vyskytujú drobné nedostatky, ktoré neovplyvňujú zdravie detí.
Do kategórie C je zaradených päť škôlok, ktoré zápasia s vážnejšími nedostatkami prevažne technického charakteru.
"Z 27 materských škôl v Starom Meste päť zariadení nemá vlastné priestory pre pobyt detí vonku. Deti z týchto zariadení využívajú verejné detské ihriská a trávnaté plochy v blízkom okolí," povedala Eva Karpatová z Regionálneho ústavu zdravia.
Dodala, že práve pre nedostatok vonkajších priestorov na hranie detí a nevhodného umiestnenia v blízkosti frekventovanej komunikácie bola zrušená napríklad škôlka na Kúpeľnej ulici a deti boli premiestnené do novozriadených, hygienicky vyhovujúcich priestorov Materskej školy pri ZŠ na Grösslingovej ulici.
(japa)
Aký priestor potrebujú deti
V súčasnosti stanovuje požiadavky na výstavbu materských a základných škôl zákon o ochrane zdravia ľudí a vyhláška ministerstva životného prostredia. Tá stanovuje, že najmenšia svetlá výška miestnosti v materskej škole je 3 metre a zníženie je dovolené na 2,5 metra v tom prípade, ak je dodržaný objem vzduchu 12 metrov kubických na jedno dieťa. V školách je svetlá výška tried stanovená na 3,3 metra a zníženie je povolené na 3 metre. Na jedného žiaka musí byť objem vzduchu 5,3 metra kubického.