
Prvý zľava stojí primátor Žiliny Ján Slota, vedľa primátor Trenčína Jozef Žižka, primátor Banskej Bystrice Ján Králik, primátor Prešova Juraj Kopčák, primátor Trnavy Štefan Bošnák, primátor Košíc Zdenko Trebuľa a vpravo bratislavský primátor Jozef Moravčík. FOTO SME – PAVOL MAJER
Od nového roka by sa mali postupne okresné úrady zbavovať kompetencií a dávať ich obciam a vyšším územným celkom. Asi o dva roky by okresné úrady mali zaniknúť a krajský úrad by mal fungovať v užšej zostave. Napriek tomu, že sa zo štátnej správy ozýva, ako je pripravená odovzdať kompetencie do rúk samospráv, primátori krajských miest hovoria, že legislatíva má závažné chyby a môže sa stať, že okres alebo kraj kompetencie samospráve nedá.
Sedem primátorov dva dni rokovalo v Bratislave o presúvaní kompetencií (ôsmy – primátor Nitry Jozef Prokeš neprišiel, bol mimo Slovenska) a výsledkom bolo stanovisko pre vládu a Národnú radu SR. Stranícky primátori zastupujú všetky politické prúdy a nikdy sa vraj nestalo, aby sa nevedeli dohodnúť. Ako povedal Jozef Moravčík, presun kompetencií vzácne spojil bratislavského primátora so starostami mestských častí, hoci ich predchádzajúce spoločné stretnutia boli väčšinou konfrontačné.
Podľa šéfov krajských miest je jednou z nášľapných mín doteraz neschválený zákon o miestnej štátnej správe. V ňom budú definované kompetencie, ktoré okresným a krajským úradom zostanú. Zatiaľ štátne úrady nevedia, čo zostane v ich pôsobnosti, hoci kompetenčný zákon jasne hovorí, čo bude mať samospráva. Ak nebude platiť zákon o miestnej štátnej správe a nebude v súlade s kompetenčným zákonom, môže sa stať, že štátny orgán kompetenciu obci nedá.
Na postupné rušenie okresných úradov majú primátori iný názor ako štát. „Prechod kompetencií je dôležitým krokom v reforme verejnej správy. Jej účinnosť sa však stráca, ak okresné a krajské úrady majú prežívať ešte dva roky. Preto treba okresné úrady urýchlene zrušiť,“ povedal primátor Žiliny Ján Slota. „Stačilo by, keby si štát nechal špecializovanú správu v sídlach krajských úradov a zvyšok kompetencií by zostal samospráve.“
To, čo kompikuje prechod kompetencií, je nejasné financovanie. „Od prvého apríla bude platiť zákon o verejnej službe aj so zvýšenými tarifnými triedami. Doteraz nám nik nepovedal, či na pracovníkov, ktorých dostaneme od štátu, dostaneme aj zvýšené prostriedky, alebo ich máme platiť z vlastných daní,“ povedal primátor Banskej Bystrice Ján Králik.
Pre vládu a predsedu Národnej rady primátori pripravili stanovisko, v ktorom žiadajú sprehľadnenie financovania, doplnenie zákona o verejnej službe o katalóg pracovných činností, urýchlenie novelizácie zákona o organizácii miestnej štátnej správy. „Počítame, že naše stanovisko vezmú ako partnerský názor. Určite privítame ponuku podieľať sa na tvorbe zákonov,“ dodal Králik.
INGRID DROZDÍKOVÁ