Vyše štyristo kovových kontajnerov na komunálny odpad v centre mesta vymenili v posledných týždňoch za plastové. Okrem toho v uliciach pribudlo aj vyše sto kontajnerov na separovaný odpad - na plast, sklo a papier. Hlavným dôvodom bola podľa hovorkyne spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu Margity Tieleschovej hlučnosť pri vyprázdňovaní odpadu do smetiarskych áut. Z centra odvážajú odpad prevažne v noci a skoro ráno, keď nehrozí v úzkych uličkách zápcha.
"Každý Bratislavčan vie, aký je nepríjemný zber odpadu skoro ráno. Postupne kovové kontajnery vymeníme aj v ostatných častiach mesta, avšak zatiaľ iba na uzamykateľných stojiskách," hovorí Tieleschová. Jeden plastový kontajner stojí približne sedem a pol tisíca korún. V Starom Meste je asi tisíc kontajnerov na komunálny a 1150 kontajnerov na separovaný odpad. Kontajnery aj nádoby sú farebne odlíšené - čierne sú určené na komunálny odpad, do modrých ľudia majú hádzať papier, zelené sú na sklo a žlté slúžia na zber plastu.
"Výhodou separovania je aj to, že znižuje náklady na komunálny odpad. Separovaním sa zníži jeho objem a keďže separovaný zber ako jednu z možností ochrany životného prostredia robíme zadarmo, je to pre ľudí lacnejšie," hovorí Tieleschová.
Na Slovensku máme platný zákon o PET fľašiach, chýba mu však vykonávací predpis nariaďujúci ich zálohovanie. Túto medzeru v zákone si mnohé mestá vyriešili pre obyvateľov bezplatným separovaným zberom.
Najviac PET fliaš sa spotrebuje v lete, keď ľudia pijú najviac. Za posledné štyri mesiace ich v meste vyseparovali vyše sto ton.
(mk)