V Ružinove na septembrovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva poslanci síce rokovací poriadok prerokúvali, avšak taký dodatok nebol ani navrhovaný. Vo Vajnoroch, Rači, Dúbravke či Karlovej Vsi rokovací poriadok poslanci v septembri neprerokúvali a program októbrového zasadnutia zastupiteľstva ešte nie je známy. "Nemáme žiadne aktuálne zmeny v rokovacom poriadku a zatiaľ o žiadnych neuvažujeme," povedala hovorkyňa Nového Mesta Valéria Reháčková. Výnimkou je okrem Petržalky ešte Staré Mesto. Jeho miestne zastupiteľstvo používa už od roku 2003 elektronický systém zaznamenávania hlasovania. "Na tabuli sa počas zasadnutia zobrazuje hlasovanie každého poslanca menovite aj celkový výsledok hlasovania - odlíšený farbou, v percentách a počte hlasov. Takýmto transparentným spôsobom sa hlasuje o každom bode programu zasadnutia, nielen o majetkových otázkach," povedala hovorkyňa Starého Mesta Monika Voleková. Mestská časť zverejňuje na svojej internetovej stránke v sekcii uznesenia za výsledkami rokovania aj hlasovanie poslancov.
Petržalskí poslanci doplnok k rokovaciemu poriadku schválili v utorok a účinnosť nadobudne
1. októbra. Cieľom úpravy je predchádzať stretu verejného s osobným záujmom. Zastupiteľstvo ju schválilo v súvislosti s ústavným zákonom o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných činiteľov.
V Bratislave bolo v súvislosti s netransparentným predajom či dlhodobým prenájmom pozemkov mestských častí viacero káuz. Pozemky nepredávajú mestské časti vždy formou verejnej súťaže, čo môže poukazovať na korupciu. Transparency International odporúča samosprávam predávať pozemky formou súťaže, ktorej predchádza inzerovanie ponuky. Pritom predávať pozemky v Bratislave na inzerát je prax, ktorá je v samospráve skôr ojedinelá. Takým spôsobom sa však dá zvýšiť predajná cena pozemkov, a tým aj získať viac financií do rozpočtu samosprávy.
"Je to jeden zo spôsobov, ako zefektívniť hospodárenie s obecným majetkom, takáto metóda sa však na Slovensku, žiaľbohu, nevyužíva často," povedal Vladimír Pirošík, právnik a spolupracovník Transparency International Slovensko. Podľa neho by bolo prehľadnejšie, keby samosprávy zverejňovali zámer odpredať pozemok niekoľko mesiacov vopred aspoň v lokálnych novinách a na internete. Na odkúpenie by sa tak mohlo pripraviť viac záujemcov, čo by prinieslo transparentnejšiu súťaž.
Napríklad mestská časť Nové Mesto takmer predala lukratívny pozemok pri jazere Kuchajda len za 117 miliónov, pretože na začiatku bol iba jeden záujemca. Neskôr sa však prihlásila ďalšia spoločnosť a prednosta miestneho úradu ako navrhovateľ predaja musel materiál stiahnuť priamo z rokovania zastupiteľstva. JANA PARKROVÁ