Budúci majitelia vodičákov sa vraj najprv pýtajú práve na možnosť zľavy pre študentov. "Cena by ich však mala zaujímať až na poslednom mieste. Dôležitejšia je predsa kapacita, inštruktori, literatúra či kvalitná výučba," hovorí majiteľ bratislavskej autoškoly. Dodáva, že by radšej poskytol výhodu nezamestnanému z úradu práce, ktorý by si ju zaslúžil.
Autoškoly lákajú študentov aj možnosťou splácania kurzov na splátky bez navýšenia.
"Vybrala som si autoškolu v mieste môjho bydliska. Kurz ma vyšiel na deväťtisíc korún a po zľavách som ani nepátrala. Autoškola mi úplne vyhovovala, nemali sme trenažér, namiesto nudnej teórie nám púšťali krátke videozáznamy, a preto sme sa rovno pustili do šoférovania. Inštruktor sa mi venoval dostatočne a bol aj dosť trpezlivý, hoci mi neustále zhasínal motor. Mala som totiž problémy so štartovaním a s rozbiehaním sa na križovatkách," spomína na svoj vodičský kurz Ľubomíra Repková, študentka tretieho ročníka City University.
"Vodičský preukaz som si robila nedávno, vyšiel ma desaťtisíc korún a o študentských zľavách som ani netušila. Kurz bol profesionálny, akurát na jazdách v teréne som sa príliš veľa nenaučila. Najväčšie problémy som mala s orientáciou na križovatkách a s dávaním prednosti. Autoškola človeka podľa mňa nenaučí dobre jazdiť, to príde až s praxou," dodala poslucháčka druhého ročníka Filozofickej fakulty UK Elena Špeťková.
MARÍNA DOBOŠOVÁ
Ženy za volantom nie sú pohromou Na parkoviskách či pod mostmi môžu okoloidúci vidieť rozostavané kužele. Medzi nimi sa zvyčajne opatrne snaží prejsť auto so šoférom-začiatočníkom a skúseným inštruktorom na sedadle spolujazdca. Takzvané autocvičisko predpisuje zákon. "Zároveň je to však dobré aj pre žiaka, lebo najskôr sa musí naučiť dokonale ovládať vozidlo, až potom môže vyjsť na cesty. Pri slalome medzi kužeľmi si precvičí plynulé narábanie s volantom, ale kameňom úrazu je parkovanie. Žiaci sú z neho síce nešťastní, ale správne zaparkovať vedieť musia. Najmä pre dievčatá by bolo predsa krajne trápne, keby museli poprosiť suseda, aby im zaparkoval auto," hovorí majiteľ autoškoly Michal Jančík, ktorý na parkovisku na Dolných Honoch "trápil" blonďatú Líviu. Zároveň však vyvracia povery o tom, že ženy za volantom predstavujú pohromu. "To by som nepovedal. Z mojej dlhoročnej praxe môžem povedať iba to, že šofér je buď dobrý, alebo zlý. Niektoré dievčatá jazdia skutočne perfektne."
Jeho slová neskôr potvrdila aj Líviina čistá jazda. "Celkovo to bola už moja jedenásta jazda. Inštruktor je na mňa dobrý a ešte nikdy nezvýšil hlas," chválila Lívia prístup pána Jančíka.
Na skúškach sa budúci šoféri taktiež potrápia s kužeľmi a parkovaním. Tam však už nebudú môcť zhodiť ani jediný. "Komisári môžu dať ešte ďalšie šance, ale ich trpezlivosť nie je nekonečná," upozorňuje Jančík. "Na cvičisku dostane žiak základy a v priebehu ďalšieho výcviku mu nedáme pokoj a nacvičujeme v teréne. Na skúšky musí z autoškoly odchádzať ako hotový šofér," dodáva.
Podľa Michala Jančíka si Bratislavčania robia vodičák skôr v lete ako v zimných mesiacoch. "Momentálne máme veľmi veľký nával, čomu sa čudujem. Lebo ten, kto sa pripravuje v zime, dostane tvrdší výcvik, možno aj školu šmykov. Zimné podmienky sú totiž náročnejšie, a preto vtedy od nás vychádzajú kvalitnejší šoféri," myslí si majiteľ autoškoly.
(mad)