Dominantou dnešného Šafárikovho námestia je budova Univerzity Komenského, v ktorej sídli Právnická fakulta. Budovu začali stavať v roku 1928 podľa projektu pražského architekta F. Krupku. Budovu koncipoval ako obchodný palác. Neskôr projekt prepracoval pre potreby Univerzity Komenského. Okrem prednáškových miestností má budova aj aulu, v ktorej čerství študenti absolvujú imatrikuláciu a tí úspešní slávnostne preberajú diplomy. Vstupnú halu univerzity zdobí drevené súsošie od pražského sochára F. Bílka - Komenský sa lúči s vlasťou.
V stredoveku sa na mieste Šafárikovho námestia nachádzali záhrady ostrova Grössling. Neskôr po vysušení dunajských ramien sa sem rozšírila zástavba južného predmestia, ktorá bola upravená v deväťdesiatych rokoch 19. storočia. Stalo sa tak pre výstavbu nového železného mosta . Šírku a vzhľad námestia určovala šírka Landererovho paláca, ktorý stál v blízkosti dnešných zastávok autobusovej a električkovej dopravy.
V súčasnosti je dominantou Šafárikovho námestia budova Univerzity Komenského. Počas roka možno na námestí vidieť najmä študentov, ktorí sa ponáhľajú na prednášky do budovy veľkej univerzity, ako aj do priestorov filozofickej fakulty na susediacich uliciach Gondovej alebo Štúrovej.
SAŠA
OBUCHOVÁ
Nielen obednú pauzu trávia študenti v početných podnikoch na Šafárikovom námestí. Medzi najobľúbenejšie patrí reštaurácia a kaviareň Trafená hus.
Dnešné Šafárikovo námestie v minulosti zdobil palác kníhtlačiara a nakladateľa Michala Landerera z roku 1770. Tlačili sa tu Prešpurské noviny aj prvé Bernolákove diela. Budovu neskôr prestavali na ženijnú kasáreň a sídlilo v nej nižšie vojenské učilište, ako aj 5. pluk rakúsko-uhorskej armády. Začiatkom 20. storočia kasáreň obýval mostný prápor. Budovu zbúrali po skončení druhej svetovej vojny, pretože bola silno poškodená bombardovaním.
Budov namaľovaných na optimistickú ružovú v Bratislave nie je veľa. Jednou z nich je secesný nájomný dom z roku 1904, ktorý nedávno dostal novú fasádu. Svoje služby v ňom ponúka i kadernícky a kozmetický salón.