Milica Brožovičová a Vladimír Futáš z ŠKP Bratislava počas sugestívneho krátkeho programu. FOTO - TASR/AFP
Brožovičová - Vladimír Futáš, zaznamenala za posledné mesiace výkonnostný vzostup a zdá sa, že má pred sebou ešte sľubnú budúcnosť.
Naposledy sa predviedli zverenci trénera Vladimíra Dvojnikova na Memoriáli Ondreja Nepelu v Ružinove a výkonom nesklamali. Tradične lepší mali technický prejav, na umeleckom dojme musia ešte popracovať. Vladimír je však optimisticky naladený: "Cítim, že sa zlepšujeme od pretekov k pretekom a pomohol nám aj sedemtýždňový letný pobyt v Kanade. Osvojili sme si viaceré nové technické prvky, napríklad twistovaného lutza, a onedlho sa tam chystáme opäť. Absolvujeme za morom aj preteky Grand prix. Dôležité je, aby nám obom slúžilo zdravie a ostatné je už len na nás. Hlavnou motiváciou do ďalšej práce je možná účasť na olympijských hrách v Turíne. Prvým krokom k tejto méte je úspešné vystúpenie na decembrových majstrovstvách Slovenska."
Nežnejšia polovica páru pochádza zo Srbska a dlhší čas žila aj v Rusku. Spoluprácu s partnerom si zatiaľ Milica pochvaľuje: "Sme spolu už vyše roka a zatiaľ sa nám darí spĺňať to, čo sme si naplánovali. Ešte potrebujeme jazdu zrýchliť a zlepšiť umelecký dojem." Na Slovensku žije Milica vyše roka a zaspomínala si aj na začiatky športovej spolupráce s Vladimírom: "Ako reprezentantka Ruska som sa s ním stretávala na rôznych sústredeniach a pretekoch, takže sa poznáme dlhšie. Raz ma pozval na Slovensko a zistili sme, že by sa nám mohlo dariť. Dostala som povolenie reprezentovať vašu krajinu a všetko bolo jasné."
Konkurenciou na domácom šampionáte by im mohli byť nečakane súrodenci Oľga a Jozef Beständigovci, ktorí v minulej sezóne ukončili športovú spoluprácu, ale v krasokorčuliarskych kuloároch sa šepká o ich návrate. Viac zatiaľ nevie ani predseda Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu Jaroslav Burian: "Momentálne sú obaja v zámorí a dozvedel som sa informácie o tom, že spolu trénujú. Oficiálne však nemám nič potvrdené a realitou by bol ich návrat až vtedy, keby ich materský klub prihlásil na majstrovstvá Slovenska."
Na bratislavskom memoriáli sa cez víkend nepredstavil ani jeden slovenský pretekár. Ivan Kinčík z ŠKP Bratislava sa lieči z mononukleózy a naplno začne trénovať až v novembri. Jeho oddielový kolega Lukáš Kuzmiak ukončil športovú kariéru. Jednotka medzi mužmi - Nitran Juraj Sviatko momentálne nereprezentuje.
Do konca kalendárneho roka sa ešte na Slovensku uskutoční viacero krasokorčuliarskych podujatí, hlavné mesto bude však o ne ochudobnené. Veľká cena Slovana sa tentoraz z finančných dôvodov neuskutoční. V hre je ešte usporiadanie domáceho šampionátu, ale vysoké ceny za ľadové plochy Bratislavu prakticky diskvalifikujú.
BORIS GAJARSKÝ
V Bratislave sú momentálne tri fungujúce krasokorčuliarske kluby - Slovan, ŠKP a Krasoklub. Väčšiemu rozvoju tohto športu bránia v hlavnom meste vysoké ceny za ľadové plochy. Prejavuje sa to aj na úbytku korčuľujúcich detí. Všetky tri kluby majú svoje prípravky, v ktorých sú deti rozdelené podľa vekových kategórií. Druhým domovom bratislavských krasokorčuliarov je vedľajšia ľadová plocha na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu, kde môžu rodičia zároveň svoje ratolesti prihlásiť do prípravky.