Do konca októbra si musia vlastníci nehnuteľností v celej Bratislave dať urobiť na vlastné náklady deratizáciu. Týka sa to majiteľov rodinných domov, pozemkov, bytových domov a ostatných stavieb. Vyplýva to zo všeobecne záväzného nariadenia, ktoré je v platnosti od roku 2002. Pri zanedbaní povinnosti hrozí právnickej osobe pokuta do výšky 200-tisíc korún. Hlodavce sa rýchlo množia na chemicky nechránených miestach a prenášajú nákazlivé choroby.
Ako povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová, plošná deratizácia sa robí dvakrát v roku - v apríli a v októbri. Dodržiavanie nariadenia kontrolujú mestskí policajti. Nariadenie priamo nehovorí o pokute pre fyzické osoby, ale za nedodržanie akéhokoľvek všeobecne záväzného nariadenia môžu aj oni dostať pokutu do výšky 1000 korún. "Pripravujeme novelu všeobecne záväzného nariadenia o deratizácii, kde bude táto pokuta zahrnutá," dodala Chudinová.
Podľa Chudinovej treba počas celého roka dodržiavať čistotu a priebežne odstraňovať odpadky v pivniciach a na balkónoch, ale najmä okolo kontajnerov a vo dvoroch. Platí aj zákaz kŕmenia zvierat a vtáctva na verejných priestranstvách - zvyšky jedla spolu s odpadom sú totiž lákadlom pre hlodavce.
"Na jar sme náhodne vybrali 150 subjektov a vyzvali sme ich, aby predložili doklad o deratizácii. Všetci nám ho predložili," povedala Chudinová s tým, že podobnú kontrolu chystá magistrát aj teraz.
Ako žijú potkany
Potkany sú tradičnými obyvateľmi veľkých sídiel, kde je hustá zástavba a veľa prevádzok, ktoré nie vždy dodržiavajú hygienické predpisy. Potkany sa rady zdržujú v podzemí a prežijú aj vo vlhkom prostredí, napríklad v kanalizácii. Majú prísnu hierarchiu, ktorá im umožňuje zbavovať sa slabých jedincov - preto sa úspešne množia. Hoci majú slabo vyvinuté zmysly, nemajú problém pohybovať sa v noci a môžu byť aj útočné - nevydržia totiž dlho bez jedla. Prenášajú vážne ochorenia ako leptospiróza, besnota, tularémia, týfus a cholera.