"Nepredáte euro? Dám vám 45 korún," oslovuje muž v koženej bunde a mokasínach cestujúcich, ktorí vystupujú na autobusovej stanici na Mlynských nivách po nočnej ceste z Berlína. Väčšina odoláva, tí, ktorí zaváhajú, si rýchlo spomenú na časy spred nežnej revolúcie. "Netušil som, že veksláci existujú ešte dnes. Vtedy zarábali len na bonoch, ale nerozumiem, ako môžu byť pri takýchto výhodných kurzoch ziskoví v súčasnosti. Určite sú to podvodníci," hovorí jeden z cestujúcich, Michal Galanda z Trenčína. Podvodníci pri výmene peňazí využívajú rôzne triky. Dokážu šikovne zameniť bankovky za peniaze s inou hodnotou či bezcenné papieriky, alebo vyvolať zmätok, aby odviedli pozornosť zákazníka.
Autobusová stanica spadá do pôsobnosti policajného oddelenia Ružinov-západ. Policajti podľa Aleny Toševovej z krajského riaditeľstva o probléme vedia, prijali vraj viaceré opatrenia. "Posilnili sme hliadkovú službu, spolupracujeme aj s pracovníkmi staničnej ochrany. Napriek tomu, že sa využíva i kamerový systém, nie je prichytenie týchto podvodníkov jednoduchou záležitosťou. Ak si vekslák nájde osobu, ktorá je ochotná meniť valuty, urobia tak mimo dosahu kamier, polície i ochranky," hovorí Toševová.
Každý je zodpovedný za svoje konanie a koná na vlastné riziko, vravia policajti. Keď sa cestujúci rozhodne využiť služby nelegálnych zmenárnikov, pokuta alebo väzenie mu nehrozí. Môže sa však ľahko stať obeťou podvodníka. A okradnutí sa väčšinou policajtom sťažovať neprídu.
Správanie vekslákov, naopak, trestné je. "Svojím konaním sa takýto "obchodník" dopúšťa podvodu. Ak obchoduje vo väčšom rozsahu, alebo ak bol za takýto trestný čin už postihnutý, dopúšťa sa trestného činu neoprávneného obchodovania s devízovými hodnotami," vysvetlila Toševová. (mk)