Sedemnásť mestských častí Bratislavy bude môcť aj na budúci rok vyberať daň z nehnuteľnosti, ktorá je pre nich najväčším zdrojom príjmu. Starostom mestských častí Ružinov, Petržalka, Staré Mesto a Nové Mesto sa to podarilo presadiť po rokovaní s primátoro
m Andrejom Ďurkovským.
Zákon schválil vo štvrtok parlament s predbežným ustanovením týkajúcim sa mestských častí Bratislavy. Informoval o tom starosta Ružinova Pavol Kubovič.
Zákon o fiškálnej decentralizácii, ktorý prijali mestá a obce kladne, sa týka zmeny financovania obcí - obce už nebudú dostávať dotácie zo štátneho rozpočtu, ale budú čerpať prostriedky priamo z podielových daní.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Pôvodne existovala u niektorých starostov obava, že v zákone nebude zmienka o mestských častiach Bratislavy a Košíc, ktoré nemajú štatút obcí, a preto by mohli prísť o príjmy z daní. Ide o daň z nehnuteľnosti, ďalej daň za psa, za užívanie verejného priestranstva, za prevádzkovanie predajných automatov a niektoré ďalšie dane.
Podľa hovorcu primátora Milana Vajdu stratí Bratislava po prijatí zákona okolo miliardy korún príjmov, tú bude musieť daňovou politikou nahradiť, zrejme zvýšením niektorých daní. "Fiškálna decentralizácia však zavádza do spôsobu financovania miest a obcí systém a objektívnosť, a preto ju primátor ako celok podporuje," hovorí Vajda.
Ako povedal Kubovič, problém s ostatnými "obecnými" daňami sa bude musieť doriešiť do konca roku 2004 všeobecne záväzným nariadením mesta - keďže mestské časti majú napríklad evidenciu psov či automatov, môže dôjsť ku kolíznym situáciám. Kubovič je však presvedčený, že Bratislava potrebuje nový zákon o hlavnom meste. Podľa magistrátu sa s týmto názorom stotožňuje aj sám primátor Ďurkovský. "O potrebe nového zákona o hlavnom meste sa diskutuje už od roku 1994 a medzi súčasným primátorom a starostami existuje zhoda na jeho znení," píše sa v stanovisku magistrátu.
Čo hovorí zákon o decentralizácii
Podľa nového zákona o fiškálnej decentralizácii sa výnos dane z príjmov fyzických osôb rozdelí medzi obce podľa ich veľkosti, počtu obyvateľov, počtu detí a počtu občanov nad 62 rokov. Bratislavské mestské časti sú v špecifickej situácii, lebo nemajú štatút obcí, a preto im hrozilo, že ostanú bez príjmu z daní. Výnos z dane z nehnuteľnosti bude od 1. januára 2005 naďalej príjmom rozpočtu mestských častí, pričom rozdiel medzi výnosom v rokoch 2004 a 2005 po prípadnom zvýšení dane musia mestské časti poukázať mestu. Výšku dane si nebudú určovať mestské časti, ale mestskí poslanci. V roku 2006 by už mala byť daň z nehnuteľnosti príjmom mesta. V rozpočte Ružinova na rok 2004 je plánovaný príjem z dane z nehnuteľnosti 169 593 000 korún, čo predstavuje asi 28 percent z celej príjmovej kapitoly.