ovali neplatičov a rôzne asociálne skupiny. Na kontrolu kriminálnych živlov, ale aj na ochranu ľudí, ktorí vo vchodoch žijú, sme tu vybudovali vrátnice," povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.
Vrátnice tu už magistrát vybudoval. Od minulého septembra zabezpečuje za pol milióna korún ročne vrátnickú službu občianske združenie Bezpečný domov. "S ich službami však nie sme spokojní, do domu sa môže dostať, kto chce," vysvetlila Chudinová dôvod, prečo zmluvu nepredĺžia. Mesto vypísalo na stráženie verejnú súťaž. Zatiaľ na magistráte poskytujú záujemcom údaje a zbierajú obálky s ponukami, otvoria ich 13. októbra. Nová SBS by na vrátniciach oboch vchodov mala začať pôsobiť najneskôr do januára. O víťazovi pravdepodobne rozhodne ponúknutá cena, ktorá však asi bude vyššia ako dosiaľ. Obyvatelia domu platia klasické nájomné, sumu za strážnu službu plne hradí mesto.
Na vrátnici budú pracovníci 24 hodín denne. Strážna služba bude kontrolovať všetkých, ktorí chcú vojsť či vyjsť z domu, bude chrániť vnútorné zariadenie a dohliadať na poriadok. V prípade potreby privolá policajtov či hasičov. Okrem iného by mala dbať napríklad aj na to, aby na chodbách nikto nefajčil. (mk)
Nezisková organizácia Bezpečný domov prevádzkuje v Petržalke v súčasnosti päť vrátnic vo vchodoch bytových domov. Vrátnicu si môžu vybaviť sami obyvatelia, podľa počtu bytov vo vchode platia približne tristo až päťsto korún mesačne. Prvou vrátnicou v Petržalke bol vchod na Romanovej. Odkedy funguje vrátnica, zaznamenali tu rapídny pokles kriminality i narkomanov. Okrem toho je v Petržalke približne sto vchodov vybavených automatickým elektronickým vrátnikom. Vrátnice prevádzkované Bezpečným domovom by mohli v budúcnosti pribudnúť aj v Dúbravke alebo v domoch nazývaných Pentagón v Podunajských Biskupiciach.