a návrh týkajúci sa ďalšieho osudu tejto kauzy. Mestská časť teda čaká na rozhodnutie súdu.
Výstavbu odsúhlasilo miestne zastupiteľstvo ešte v roku 1998 za pôsobenia starostu Richarda Voleka. Ako nás informovala hovorkyňa Anna Mihalčínová, proti výstavbe sa hneď od začiatku postavila obyvateľka jedného z bytov a presvedčila deväť susedov, aby spísali petíciu, ktorú aj doručili na miestny úrad. Firma Annexus teda nedokázala úradu v stanovenom termíne predložiť súhlasné stanovisko všetkých vlastníkov bytov na Nezábudkovej, ktoré je potrebné na začatie výstavby, a nemohla začať stavať.
Zároveň však prebiehal prevod týchto bytov do osobného vlastníctva obyvateľov - z 50 bytov v dome si o prevod požiadali obyvatelia 49 bytov. Tí, ktorí s nadstavbou súhlasili, dostali z katastrálneho úradu list vlastníctva s uvedenou nadstavbou, tých, ktorí nesúhlasili, odmietol katastrálny úrad zapísať ako vlastníkov. Mestská časť preto vyzvala firmu Annexus, aby odstúpila od zmluvy o nadstavbe, čo firma, odvolávajúc sa na svoje zákonné právo, odmietla.
Podľa Mihalčínovej nastala patová situácia, ktorú má teraz vyriešiť súd. Ako nám včera povedal konateľ firmy Annexus Jozef Raček, k žalobe sa vyjadriť nemôže, lebo o nej nemá oficiálnu informáciu. "K stavbe mám hotovú projektovú dokumentáciu, takže budem žiadať, čo mi patrí," vyhlásil.
Bytová výstavba dnes nezodpovedá rastúcim nárokom obyvateľstva a jedným z riešení sú práve nadstavby existujúcich domov. Ako povedal hovorca bratislavského primátora Milan Vajda, rozmach nadstavieb nastal najmä v Starom Meste a Ružinove v prvej polovici 90. rokov, teda ešte v časoch, keď bola väčšina bytov v správe mestských častí. Vtedy totiž stačil stavebníkovi súhlas samosprávy.
Po začatí privatizácie bytového fondu už investičné zámery komplikovali rokovania s vlastníkmi bytov a rozmach ustúpil. Investori sa preto snažia ponúknuť protihodnotu vo forme opravy fasády či iného zveľadenia, čo vlastníci bytov v starších domoch zväčša vítajú.
LINDA VASIĽOVÁ