Na trati Devín - Bratislava museli osemveslice zvládnuť trať dlhú 11 kilometrov. Vpredu posádka Magdeburgu, v pozadí kombinovaná loď Piešťan, Šintavy a SVK Bratislava, ktorá vyhrala hlavnú kategóriu.
FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Dunaj a jeho brehy boli v sobotu "na roztrhanie". Časť patrila otáčaniu piateho mosta, úsek rieky od Devína po Nový most okupovali veslári. Dolu prúdom bojovalo s časom sedem osemveslíc na 10. ročníku pretekov Devín - Bratislava. Športový dôchodok ignorovala najmä kompletne ženská posádka z Budapešti, ktorej najmladšia členka mala 48 a najstaršia 61 rokov.
Úplné vylúčenie dopravy lodiam vyhovovalo
Už tesne po štarte sa museli deväťčlenné posádky (osem veslárov a kormidelník) vyrovnať s prechodom z pomaly tečúcej rieky Morava do rýchleho prúdu Dunaja, ktorý býva zradný a náročný. Zvládli ho všetky osemveslice a potom ich už čakalo približne 11 kilometrov bez nástrah až do cieľa. Bol pri lodenici Slovenského veslárskeho klubu (SVK Bratislava) oproti hradu. "Termín podujatia sme presne trafili, vďaka otáčaniu mosta bola úplne vylúčená doprava po Dunaji, takže pretekári nemali problémy s vlnami od okoloidúcich lodí. Navyše bol takmer ideálny stav vody a príjemné počasie," povedal nám Alexander Kovačovič, predseda Slovenského veslárskeho klubu. Ten podujatie organizoval.
"Osemveslice po Dunaji jazdia už niekoľko desaťročí. Skôr ako sa začalo jazdiť na súčasnej trati, preteky sa volali Rusovce - Bratislava, ale doviesť loď do cieľa proti prúdu bolo mimoriadne náročné," dodal.
Rekord trate ostal neprekonaný
Trasu, na ktorej býva priemerný čas osemveslíc okolo 30 minút, zvládla v hlavnej kategórii najrýchlejšie kombinovaná posádka Piešťan, Šintavy a SVK Bratislava. Okrem čerstvého aténskeho olympionika Lukáša Babača (11. miesto v dvojskife ľahkých váh spolu s Ľubošom Podstupkom) v nej boli ešte Dechet, Kuhajda, Thoma, Prítula, Oravec, Kujan, Lejka a kormidelník Ander. Jej čas 31 minút 25 sekúnd však na prekonanie rekordu trate nestačil. Drží ho časom tesne nad 27 minút osemveslica STU Bratislava.
Zástupcovia tohto klubu skončili v sobotu druhí, tretia bola loď domáceho SVK Bratislava, v ktorej sedela okrem dvoch ďalších žien aj kormidelníčka Silvia Žemlová. "Mojou hlavnou úlohou je pracovať s kormidlom a pokynmi sa snažiť udržať potrebné tempo všetkých členov lode. A, samozrejme, povzbudzovať ich," povedala v cieli Žemlová, ktorá zďaleka nebola v sobotu jedinou ženou na kormidelníckom poste.
V kategórii veteránov vyhrala medzi mužmi posádka z Viedne pred Magdeburgom a Tullnom. Prvý raz za 10 rokov absentovala veteránska loď domáceho SVK. Medzi ženami bola jedinou a zároveň víťaznou osemveslica z Budapešti.
Osemveslice sú kráľovskou disciplínou veslovania. Populárne sú v Nemecku a v anglicky hovoriacich krajinách. Najviac ich preslávili preteky Cambridge - Oxford na Temži. Známe sú aj Primátorky, ktoré sa každoročne konajú v Prahe na Vltave. Z ôsmich veslujúcich členov posádky majú len dvaja svoje špeciálne pomenovanie. Prvý člen v lodi je háčik, posledný je tempár, hovorovo strog. Za ním už je len kormidelník. Ten, keďže pri veslovaní loď cúva, pretína cieľovú pásku ako prvý z posádky.