
FOTO - TASR
Najviac nevštevovanými filmami zatiaľ sú brazílsko-americký Bozk pavúčej ženy, americký Muž na Mesiaci a česká snímka Anděl Exit.
Bozk pavúčej ženy natočil Hector Babenco v roku 1985. Príbeh homosexuálneho muža Molinu (Villiam Hurt) a politického aktivistu Valentina (Raul Julia) sa odohráva v cele. Ide o dvoch celkom odlišných mužov – osobnými postojmi i citovými reakciami. Valentin je utiahnutý intelektuál – humanista s politickými záujmami. Molina, ktorý žije vo vysnenom svete, začne rozprávať fantastický príbeh plný filmovej romantiky a intríg a každú ďalšiu noc pridáva ďalší z tisíc a jeden príbehov. Tým sa postupne mení vzťah hlavných protagonistov. Film bol nominovaný na Oscara v niekoľkých kategóriách a William Hurt toto ocenenie získal za herecký výkon.
Muža na Mesiaci nakrútil Miloš Forman ako pohľad do zábavného a mediálneho priemyslu. Fascinovala ho dvojakosť Andyho Kaufmana (Jim Carrey), šoumena a provokatéra, ktorý však tvrdil, že nevie, čo je sranda. Tematický nápad filmu vznikol pri stretnutí Formana s Dannym DeVitom na narodeninovej party Michaela Douglasa. Formana „uriekla“ dvojaká tvár Kaufmanovej osobnosti, nevedel, či je hlúpy, alebo geniálny, vďaka čomu je snímka fascinujúcou štúdiou ľudského správania v určitej spoločnosti. Jim Carrey, ktorý sa potreboval vymaniť z úloh jednorozmerného, zábavného „blbca“, za svoj herecký výkon získal v roku 2000 Zlatý glóbus na MFF v Berlíne a Miloš Forman Strieborného medveďa za réžiu.
V sobotu mal slovenskú premiéru český film Anděl Exit. Tvorcovia pred filmom vyslovili želanie, aby sa diváci bavili rovnako dobre ako oni pri natáčaní. Atmosféra filmu bola zvláštna, trošku nočná mora, trošku čierny humor. Podstatnou mierou bola však spôsobená aj tým, že sa natáčal digitálnou kamerou a potom sa prekopíroval na 35 mm film. Dej sa zaoberá problematikou výroby, distribúcie a, samozrejme, užívania drog. Film sa začína malým krvákom – odrezávaním kaprích hláv, ktoré poskakujú v posledných kŕčoch po stoloch a po zemi na pozadí vianočných melódií, a končí sa väčším krvákom – pridávaním vlastnej krvi do špeciálneho receptu na výrobu českej drogy, úspešnej v Amerike. V českej tlači sa pri uvedení filmu písalo aj to, že Vladimír Michálek, preslávený rekordným počtom Českých levov za snímku Je třeba zabít Sekala, to týmto filmom „přepísk“. Posúďte sami.
Autor: MILADA ČECHOVÁmilada.cechova@gpp.sk