
V sobotu volilo viac starších občanov, najnižšia účasť bola na najmladších sídliskách. FOTO SME - PAVOL MAJER
Či ho manželka volila, Bajan nevie
Ráno v Základnej škole na Nobelovom námestí v Petržalke prichádzali ľudia na voľby po jednom alebo v manželských dvojiciach. Členovia komisie hneď odhadli, že oproti predchádzajúcim voľbám je ich pomenej. „Občania sú príjemní a dobre informovaní. Mne vyplnenie hlasovacieho listu s menami poslancov trvalo najdlhšie,“ hovorí člen komisie pán Bratislavský.
Zoznam poslancov bol naozaj dlhý. Ľudia hovorili, že mohol byť napísaný väčšími písmenami. Väčšina si vyberala podľa politických strán. Manželia Kondrádovci prišli spolu a vopred doma konzultovali. „Máme rovnaký názor a volili sme podľa politických strán, aj predsedu VÚC. Regionálne voľby majú veľký význam a podľa mňa neboli docenené,“ povedal manžel.
O pol desiatej prišiel voliť starosta Petržalky Vladimír Bajan s manželkou. „Keďže som tušil, ako budú hlasovacie lístky vyzerať, bol som pripravený. Mená mohli byť zvýraznené, aby bol list čitateľnejší. Ako volila manželka, neviem, politiky má plné zuby, možno mi hlas nedala. Nevyberal som si podľa politických zoskupení, som zástancom toho, aby sa volilo podľa odbornosti. V regióne by sa nemalo rozhodovať podľa príslušnosti k strane. Súčasní politici toho nie sú schopní.“ Pani Bajanová bola pri rozhovore opatrnejšia, dozvedeli sme sa, že vyberala podľa politických strán.
V Dúbravke volil primátor
Pred obedom bolo v ZŠ na Bilíkovej v Dúbravke už plnšie. Sem prišiel voliť primátor Bratislavy Jozef Moravčík. „Vysvetľovacia kampaň bola nedostatočná, aby si ľudia mohli dôležitosť týchto volieb uvedomiť. V centre diania sú u nás parlamentné voľby. Je to však dôležitý krok, ktorý by postupne mal priniesť celkové zlepšenie,“ povedal. Primátor sa obáva, že aj vo VÚC môžu byť vecné problémy podriadené politickým záujmom, pretože vo väčšinovom volebnom systéme nie sú v popredí osobnosti, ale politické subjekty. Podľa neho by voliči jednoducho nemali voliť sekretariáty strán.
„S volením som nemal problémy, vo volebných lístkoch som sa vedel orientovať, v rozhlase a televízii to bolo dostatočne vysvetlené. Z kompetencií, ktoré by mali prejsť na VÚC, som počul o stavebných úradoch, školstve a zdravotníctve. Myslím, že by malo pomôcť, keď moc bude bližšie k ľuďom,“ povedal Juraj Gelatič.
Niektorí voliči nevedeli, o čo ide
Poobede okolo piatej v ZŠ na Šíravskej ulici vo Vrakuni boli miestnosti chvíľami prázdne a chvíľami sa dokonca tvorili rady. Prví voliči prišli už ráno o siedmej, cez obed ich bolo menej, od tretej ich prichádzalo viac. Najčastejšie sa pýtali, či majú kandidátov krúžkovať.
„Prišla som voliť, lebo je to moja občianska a morálna povinnosť. Niektorých z tých, ktorých som volila, som poznala z médií, niektorých vôbec nie. Vybrala som si takých, do ktorých vkladám dôveru. Nemali sme možnosť poznať kandidátov, volebná kampaň nebola dostačujúca, najmä pre mladých ľudí. Som tu so synom, ktorý má 18 rokov, a musela som mu niektorých ľudí priblížiť,“ dozvedeli sme sa od Heleny Molnárovej. Jej syn Jozef povedal, že napokon si kandidátov vyberal podľa titulov a čiastočne aj podľa ich povolania.
Vo volebnej miestnosti sa našli aj takí, ktorí nerozumeli, čo je to VÚC, väčšinou starší ľudia. „Podľa mňa je účasť veľmi malá, ľudia vôbec nevedia, o čo ide. Najčastejšie sa pýtajú na počet kandidátov, koľkých majú voliť, a či sú na volebných lístkoch uvedené pri kandidátoch ich povolania a strany, za ktoré kandidujú,“ povedal predseda okrskovej volebnej komisie Peter Mošovský.
V Ružinove volila starenka na chodbe
Kurióznu situáciu museli riešiť členovia volebnej komisie v Ružinove. Do volebnej miestnosti prišla 91–ročná starenka, ktorá sa na voľby tešila už niekoľko dní. Po príchode však zistila, že si doma zabudla okuliare. Poprosila preto komisiu, aby jej pomohla zakrúžkovať vybratých kandidátov. Členovia komisie však rigorózne dodržali literu zákona a jej žiadosť, hoci s ľútosťou, odmietli. Po domáhaní sa naplnenia občianskeho práva vyriešili situáciu svojrázne – usadili babičku na chodbu a poradili jej, aby pri vypĺňaní volebného lístka poprosila o pomoc známych. Napokon sa jej to podarilo.
Na Dlhých dieloch bol za plentou pes
Hoci podľa zákona by okrem výnimočných prípadov mal byť volič za plentou sám, volebná komisia v jednom z okrskov na sídlisku Dlhé diely urobila výnimku. V priestore určenom na hlasovanie sprevádzal voliča – pes. Bol totiž chorý a nervózny, pravdepodobne z antibiotík, ktoré mu krátko predtým naordinoval veterinár. Na komisiu zapôsobil argument o návšteve veterinára a uznala, že psík je neškodný a nenaruší volebný akt.
Ďalší z problémov sa vynoril v súvislosti so zdanlivo banálnym faktom. Po zistení, že do volebnej miestnosti treba vyjsť na druhé poschodie, sa voliči starších ročníkov obracali na spiatočnú cestu. Situáciu vyriešili ochotní a zdatnejší členovia komisií, ktorí s prenosnou urnou zbehli na prízemie. (dro, mg, jm, tasr)