Všetkých päť mostov na prejazd cez Dunaj budú môcť vodiči využívať len krátky čas. Krátko po otvorení piateho mosta v máji budúceho roka a dobudovaní príjadzových ciest naň zatvoria Starý most pre rekonštrukciu a jeho prispôsobenie pre rýchloelektričku z Petržalky.
"Úprava mosta je nevyhnutná aj bez ohľadu na plánovaný nosný systém MHD, pre zlepšenie plavebných podmienok. Starý most nemá v súčasnosti minimálnu potrebnú plavebnú výšku 9,1 metra," povedal hovorca primátora Milan Vajda.
Mesto si dalo spracovať technickú štúdiu, odborníci v apríli navrhli tri rôzne alternatívy úpravy. "Najefektívnejší spôsob predpokladá postupné rozobratie cestnej časti mosta, jeho nadvihnutie, nadbetónovanie a opätovné položenie pri dodržaní plavebnými predpismi stanovenej 9,1-metrovej výšky. Pri takejto úprave by sa podarilo rozšíriť železničnú časť mosta pre vedenie obojsmernej koľajovej trate. Na moste sa tiež počíta s chodcami a cyklistami, individuálna automobilová doprava však z neho bude s najväčšou pravdepodobnosťou vylúčená," dodal Vajda.
Predpokladaný začiatok rekonštrukcie odhadujú na magistráte na rok 2006. Starý most totiž môžu uzavrieť až po dobudovaní nového mosta, Košickej a diaľničného úseku na Einsteinovej, ktoré čiastočne zmenia dopravný režim a niektoré vodičské návyky. Stavebné úpravy by nemali presiahnuť 12 mesiacov. Koľko bude prestavba stáť, Vajda si zatiaľ odhadnúť netrúfol.
Aj napriek tomu, že aj po otvorení piateho mosta cez Dunaj budú o krátky čas pre automobilovú dopravu k dispozícii znova len štyri premostenia rieky, stav dopravy na nich by sa predsa len mal trošku zlepšiť. Odborníci totiž počítajú, že piaty most bude denne využívať 40- až 45-tisíc vozidiel, kým cez jednoprúdový Starý most prejde dnes za 24 hodín len niečo vyše 22-tisíc áut. Okrem toho si vedenie mesta od spustenia trate rýchloelektričky z Petržalky na Šafárikovo námestie o štyri roky sľubuje ďalšie odľahčenie mostov. Kvalitnejšou hromadnou dopravou chce dosiahnuť zníženie počtu tých, ktorí za povinnosťami do centra jazdia denne autom.
Na mieste, kde stojí Starý most, bol v roku 1891 sprevádzkovaný prvý pevný most v Bratislave, montovaný železný Most Františka Jozefa. Most bol dlhý 460 metrov, mal tri kamenné piliere a pásy pre železničnú i cestnú dopravu a chodcov. Most pred koncom druhej svetovej vojny zničili. V lete roku 1945 ho začali technické jednotky armády obnovovať. Obnovu dokončili v januári 1946.